Bez svěží zeleně pokojových rostlin si své bydlení ani nedovedeme představit. Domov příjemně zútulní, pozitivně působí na psychiku, zelená barva dokáže navodit pocit pohody, bezpečí, člověku dodá blahodárnou energii. Ovšem v případě, že chováme psa, kočku nebo jiné zvíře, které se volně pohybuje po

domácnosti, měli bychom květiny vybírat velmi opatrně. Které rostliny pro ně představují určité nebezpečí?

Difenbachie patří k oblíbeným druhům rostlin, neboť je na pěstování celkem nenáročná, velmi odolná. V krásně barevných pruhovaných listech se ukrývají nebezpečné toxické látky, také šťáva z rostlin může zvířecímu mazlíčkovi způsobit vážné zdravotní komplikace. Těžkosti při dýchání až smrt udušením, zánět ústní sliznice, zvracení, poruchy dýchání.

Anthurium je velice dekorativní rostlina se šarlatově červeným až temně červeným toulcem, která je v interiéru nepřehlédnutelná. Ovšem při požití jakékoli její části dochází k podráždění sliznice, zvracení, mohou se objevovat těžkosti při dýchání a dušení.

Břečťan patří ke stále zeleným a nenáročným okrasám. Je to ideální rostlina pro chodby a haly, která rychle roste, plazivé půvabné výhonky se pěkně vyjímají na nejrůznějších oporách, v závěsných květináčích.

Všechny části břečťanu jsou jedovaté a jejich konzumací může dojít k otravě, která se projevuje nevolností, zvracením, průjmem.

Filodendron se řadí k liánovitým rostlinám, které mají velké množství vzdušných kořenů. Jeho matné, temně zelené, velmi dekorativní listy ovšem mohou být pro psy, kočky a drobné savce jedovaté. Po požití se u zvířat většinou dostaví zvracení, křeče, dávení. Příznaky často bývají i krvavý průjem, záněty sliznic očí a kůže.

Pokud se nechceme vzdát pěstování těchto okrasných rostlin, umístíme je na místo, kam nemají zvířata přístup.

Jak se zachovat, jestliže máme podezření na otravu? V žádném případě nenabízíme zvířeti mléko, neboť to naopak vstřebávání jedovatých látek podporuje. Jakékoli nevolnosti spojené s podezřením na požití jedovaté zeleně je třeba neprodleně řešit s veterinářem, nikdy nepodáváme žádné léky určené lidem.

(es)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2096800
DnesDnes527
VčeraVčera1172
Tento týdenTento týden3782
Tento měsícTento měsíc18586

Partnerské weby