Strupovitost jabloní a hrušní - u odrůd náchylných k tomuto onemocnění začínáme s postřiky již před kvetením, protože v tomto období se začínají uvolňovat z opadaných napadených listů z minulé sezóny spory - původci onemocnění. První dva postřiky uděláme ještě

před květem, další bezprostředně po odkvětu stromů. Za deštivého počasí pokračujeme v ošetřování až do června v deseti až čtrnáctidenních intervalech. Pokud jsou hrušně vysazeny v oblastech se silnějším výskytem rzi hrušňové, měli bychom dávat přednost přípravkům Baycor, Dithane, Novozir nebo Polyram, které jsou účinné i proti rzím.

Z hrušní patří k odolnějším: Alice, Clappova, Milada, Konference, Manon, Monika, Amfora, Blanka, Bohemica, Nela, Jana, Dita, Dicolor.

Pilatky švestková a jablečná způsobují takzvanou ranou červivost malých plůdků. Za rok mají jen jednu generaci. Škůdce přezimuje ve stadiu larev v půdě. Dospělé pilatky nalétají na kvetoucí stromy a samičky kladou vajíčka do kalichů odkvétajících květů. Chemický zásah je proto potřeba provést již při dokvétání stromů, ale nejpozději těsně po odkvětu. Chemickou ochranu lze podpořit i bílými lepovými destičkami. Přibližně deset dnů před předpokládaným začátkem kvetení je třeba rozvěsit do korun stromů, kde poslouží nejen ke sledování náletu dospělců, ale i na přímý odchyt samiček pilatek.

V posledních letech se u slivoní objevuje jako nejzávažnější onemocnění puchrovitost švestek způsobená houbou Taphrina pruni. Houba totiž přezimuje jako mycelium v mezibuněčných prostorech pletiv letorostů. Na jaře prorůstá do květních pupenů a základů semeníků. Pletiva pak nadměrně bují, pecka se nevyvíjí, případně zasychá. Deformovaný plod nazývaný puchr se zvětšuje až na několik centimetrů. Preventivně stříkáme přípravky Kocide, Flowbrix nebo Champion.

(šta)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2096782
DnesDnes509
VčeraVčera1172
Tento týdenTento týden3764
Tento měsícTento měsíc18568

Partnerské weby