Když obden zapínáte automatickou pračku, možná vás ani nenapadne, že je to pořádný žrout peněz. Ale i při praní s moderním pomocníkem lze ušetřit nějakou korunu, pokud budete vědět, jak na to. Nechte se inspirovat několika tipy:

Co řekne energetický štítek. Pokud

se zamyslíte nad skutečnými náklady za praní, je lépe se zbavit staré pračky a pořídit si nový spotřebič s úspornými parametry. Dobrým vodítkem bude energetický štítek, který dokáže vyčíslit nejen náklady na spotřebu elektřiny, ale i spotřebu vody, pracího prášku, účinnost odstřeďování a podobně. Kvalitní pračka je nad zlato.

Šetřete s pracím práškem. Myslíte si, že když dopřejete svému prádlu více pracího prášku, než doporučuje výrobce, bude lépe vypadat? Není tomu tak. Nejenže za něj zbytečně utratíte, ale tím i ničíte své oblečení.

Rozmyslete si předpírku. Pokud nepotřebujete zbavit montérky úporných mastných skvrn, předpírku s klidem vynechte. Víte, že většina bakterií se zničí už při šedesátistupňové teplotě vody? Prací prostředky jsou dnes při vysokých teplotách praní natolik účinné, že si s běžnou špínou hravě poradí. Ušetříte jak za elektrickou energii, tak za prací prostředek.

Vždy plnou pračku. Pamatujte na to, že pračka naplněná jen z poloviny spotřebuje stejné množství elektřiny, jako by byla úplně plná. Ideální je, když má oblečení prostor se pohybovat a prací prášek může proniknout do hloubky. Ideální je pračku naplnit tak z 80 %.

Vyplatí se třídit prádlo? Určitě ano. Nejenže se nemusíte obávat, že pustí barvu, ale na stejně barevné prádlo můžete využít správný program. Moderní pračky jich nabízejí velké množství, ale možná používáte sotva jeden - dva. A to je škoda, neboť v tomto ohledu vás může prací zařízení opravdu překvapit.

Prášek nebo gel? Na silně zašpiněné, ale také na bílé a ložní prádlo je lépe použít prací prášek. V tekutém prostředku byste je nikdy tak nevyprali. Měli byste vědět, že gely se lépe rozpouštějí, fungují jako optický rozjasňovač, na prádle nezanechávají stopy. Ideální jsou na praní věcí, které je potřeba zbavit potu nebo jen prachu. Oproti pracím práškům jsou koncentrovanější, a tak budete k praní potřebovat menší množství a ušetříte.

Prádlo sušte na slunci. Když máte možnost, sušte prádlo na čerstvém vzduchu. Pravidelné používání sušičky představuje nemalé náklady na elektrickou energii.

(map)

RADA SPIRITU

Kdo si potrpí na měkkost a voňavé prádlo, rozhodně sáhne po některém avivážním prostředku. Co získá prádlo aviváží? Rychleji schne, méně se mačká, snadněji žehlí, špína se jakoby drží dál od vláken. Ošetření aviváží se však nedoporučuje u některých speciálních materiálů, jimž snižuje schopnost savosti.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2100383
DnesDnes617
VčeraVčera898
Tento týdenTento týden617
Tento měsícTento měsíc22169

Partnerské weby