Tenura (Sansevieria) patří do čeledi agávovité. Jedná se o pokojovou rostlinu s ozdobnými listy, které se daří i v bytech s ústředním topením, kde je vyšší teplota a suché ovzduší. Přežije v jakýchkoli podmínkách, pokud není příliš přemokřená. Všechny

tenury vyžadují nepříliš velké květináče nebo misky. Substrát by měl obsahovat jeden díl drnovky, jeden díl listovky, dva díly rašeliny a jeden díl říčního písku s příměsí rohové moučky. Rostliny přesazujeme jednou za tři roky, až když vyplní celou nádobu. Od října do února prožívají čas odpočinku, proto omezujeme zálivku a vynecháme hnojení. I v letním období se tenura spokojí s mírnější zálivkou. Tu doplňujeme podle potřeby, hlavně v zimě s vodou „šetříme“. Přezimuje-li rostlina v chladnější místnosti, spíše substrát vlhčíme, aby nevysychal, i když občas suchá půda jí neublíží. Nesnáší však průvan a studený vzduch. Následkem nachlazení mohou rostlinám opadávat listy. Taktéž je nutné poškozené odstraňovat. Když jsou matné a zaprášené, otřeme je vlhkým hadříkem.

Abychom uchovali ozdobné žilkování na listech, množíme rostliny na jaře dělením. Novou rostlinku můžeme získat i z listových řízků odebraných v létě. Zakořenit by měly v hrubším písku. Vzhledem k tomu že tenura potřebuje méně vody, nehodí se příliš do sesazovaných kompozic. Její ozdobné listy se dobře vyjímají ve skupince rostlin vysazených v jednotlivých nádobách. Daří se jí na světlém místě v blízkosti okna, ale snese i mírný polostín. Jsou-li její listy příliš bledé, má rostlina nedostatek světla. Hnědnou-li, vynecháme na čas zálivku.

(vít)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2100354
DnesDnes588
VčeraVčera898
Tento týdenTento týden588
Tento měsícTento měsíc22140

Partnerské weby