Není nad kvalitní a pohodlné boty. Aby si zachovaly pěkný vzhled co nejdéle, je potřeba se o ně dobře starat. Některé babské rady, které nestojí moc peněz, se vyplatí vyzkoušet proti vlhkosti, prachu či špíně.

+ Lakovou obuv ošetřujeme tak, že nečistoty setřeme suchým hadříkem. Pak ji přetřeme lněným olejem nebo speciálním krémem a vyleštíme měkkou látkou. Leštit ji můžeme i flanelem navlhčeným v mléce.

+ Nehezké skvrny na semišových botách lehce odstraníme smirkovým papírem. Potom je můžeme ošetřit speciálním kyselým roztokem, na který si připravíme 15 ml ovocného octa a 170 ml vody. Ocet a vodu smícháme a nalijeme do rozprašovače. Pak boty nastříkáme a necháme zaschnout. Poté je vyčistíme hadříkem na semiš.

+ Světlou koženou obuv zbavíme ztmavlých míst, když ji umyjeme mlékem a vyčistíme bezbarvým krémem.

+ Pokud chceme, aby se boty leskly jako nové, připravíme si 25 ml lněného oleje a 50 ml smetany, které spolu smícháme. Směs naneseme na houbičku a boty krásně přeleštíme.

+ Semišovou obuv nejprve zbavíme nečistot gumovým nebo jemným drátěným kartáčkem. Více zašpiněné boty můžeme lehce přejíždět brusným papírem.

+ K ošetření bot z jemné kůže je vhodný přípravek, který si vyrobíme z přísad běžně dostupných v každé domácnosti - ze lžíce mléka a jednoho vaječného bílku. Tekutinu rovnoměrně naneseme na hadřík a boty přetřeme. Nakonec přeleštíme flanelovým hadříkem.

+ Vzorované boty z hladké kůže budou zase jako nové, když je přetřeme rozkrojenou cibulí a pak vyleštíme měkkým hadříkem.

+ Víte, že se má kožená obuv ihned po svléknutí napnout na dřevěné nebo kovové napínáky, které svou velikostí odpovídají velikosti obuvi? Boty pak dobře drží tvar, kůže zůstane napjatá a netvoří se rýhy.

+ Když se silným deštěm boty promáčely, naši předci do nich nadrobno nakrájeli kaštany, aby uspíšili vyschnutí. Také je můžeme vycpat suchým novinovým papírem, který boty napne, přitom vsakuje i vlhkost, a necháme je zvolna proschnout.

+ Těsnou obuv, která tlačí, navlhčíme uvnitř vydatně lihem, obujeme na nohy a chvíli v ní chodíme. Vlhká kůže se vytáhne podle tvaru nohy, líh brzy vyprchá a obuv zůstane větší.

+ Obuv nepáchne, když ji uvnitř vytíráme občas čistým lihem.

(es)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2046032
DnesDnes667
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden3564
Tento měsícTento měsíc20385

Partnerské weby