Přibývá slunečního svitu a zem je již natolik prohřátá, že nastal vhodný čas pro výsadbu a výsev. V pěkném počasí můžeme dohonit to, co jsme dosud nestihli.

Rychlá přeměna přírody nás vybízí k výsadbě hlíz jiřin, a sice do hloubky 8 až 10 centimetrů. Ty vyraší asi za 20 dní. Nezapomeňte k jednotlivým hlízám

předem zatlouct oporu, k níž se vyvazují výhony. Jiřiny vyžadují slunné stanoviště chráněné před větrem.

Hlízy hlíznatých begonií se vysazují 2 cm pod povrch živné a vlhké zeminy. Výhodnější je vysazovat předpěstované sazenice po dvacátém květnu. Hlíznaté begónie se nejlépe uplatňují v okrasných mísách a truhlících na oknech i balkonech. Dobře snášejí zastínění i severní stranu.

Také můžeme vysazovat otužilé druhy letniček. Prospívat budou na slunci chráněné před větrem. Ve stínu a v polostínu jsou sazenice vytáhlé a málo kvetou. Po vysazení nezapomínáme záhon pokropit a zálivku pravidelně opakovat.

Vděčnou okrasou zahrádky a záhonů budou také macešky. Spektrum jejich barev a kombinací je neobyčejně bohaté a šlechtitelé přicházejí se stále novými kultivary. Hodí se dobře na obruby záhonů, stejně tak do truhlíků nebo nádob. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů dosáhneme delšího kvetení. V době sucha vyžadují pravidelnou závlahu. Je třeba vědět, že macešky jsou náchylné k napadení slimáky a mšicemi.

Jarní cibuloviny, zejména narcisy nebo tulipány, neodstraňujeme bezprostředně po odkvětu. Nejlepší je nechat květinám listy tak dlouho, dokud nezačnou samy přirozeně sesychat. Jestliže nepůsobí mezi ostatními květinami rušivě, počkáme s jejich odstřižením dva až tři týdny. Nikdy nevytrháváme zcela nezaschlé listy, došlo by tím k poškození cibule.

Tento čas je také vhodný pro výsadbu rododendronů. Většinou se prodávají s kořenovým balem nebo v kontejneru. Ačkoli roste jen velmi pomalu, musíme počítat s tím, že se časem rozroste do šířky. Proto už při výsadbě pamatujeme na dostatek prostoru.

(pru)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2046042
DnesDnes677
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden3574
Tento měsícTento měsíc20395

Partnerské weby