Jahody potřebují vodu a vzduch. V době kvetení potřebují jahodníky dostatek vody. Závlaha by však měla být šetrná, bez zbytečného zmáčení otevřených květů. Rostliny přirychlované pod fóliovým tunelem potřebují také přístup vzduchu a opylovačů. Přes den je proto nezbytné pravidelné

větrání.

Pozor na vysokou teplotu. V květnu sledujeme pravidelně teploměr, pozor na noční mrazíky. Škodit však mohou i vysoké teploty, které se touto dobou také vyskytují. Zejména při slabším větrání v teplých slunečných dnech prudce stoupá teplota ve sklenících i fóliovnících. I když pěstujeme teplomilné druhy, jako jsou okurky, rajčata a papriky, musíme pamatovat na to, že i ony špatně snášejí teplotu nad 35 °C. Optimální teplota pro okurky je asi 25 °C přes den a 16 až 18 °C v noci. Rajčata se dobře opylují pouze při teplotě 15 až 30 °C, přičemž potřebují i pohyb vzduchu. Paprika při vyšších teplotách shazuje květy, případně i mladé plody.

Co s cibulovinami? Na jarních cibulovinách, zejména na tulipánech a narcisech, narůstají po odkvětu poměrně velké semeníky. Měli bychom je odstranit co nejdříve, aby neodebíraly živiny cibulím, které si chystají zásoby na příští rok. Zelené listy naopak živiny dodávají, proto je necháme, dokud nezežloutnou a neseschnou. V tomto období cibule také ocení přihnojení a za sucha závlahu.

Řez zlatice. V okrasné zahradě řežeme a zmlazujeme odkvetlé dřeviny, například zlatici. Některé pouze prosvětlíme, starší vyžadují pro zachování pěkného tvaru a podporu kvetení v příštím roce i mírné zmlazení zpětným řezem.

Péče o trvalky. Přesazujeme, dělíme a zmlazujeme trvalky, které už odkvetly. Na místě určeném pro novou výsadbu předem zlikvidujeme vytrvalý plevel a půdu vylepšíme kompostem. Za suchého počasí zajistíme dostatek vody. Dokud neobnoví růst, chráníme je před prudkým sluncem.

Postřik proti škůdcům. Při dokvétání jabloní a slivoní nezapomeneme na postřik proti pilatce jablečné a švestkové přípravkem Mospilan. V některých lokalitách si pěstitelé stěžují na to, že jim slivoně neplodí i když bohatě kvetou. Hlavním důvodem je to, že pilatka švestková v době květu naklade vajíčka do květů z nichž se vyvine larva, která způsobuje červivost malých plůdků, které následně opadávají. K ochraně proti pilatce jablečné lze použít ekologický přípravek získaný odvarem ze dřeva Quassia amara.

(šta)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2046069
DnesDnes704
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden3601
Tento měsícTento měsíc20422

Partnerské weby