Se zvyšujícími se venkovními teplotami a slunečním zářením začínají pokojové rostliny pěkně rašit a růst. To je nejvhodnější doba pro přesazení. V hobby prodejnách jsou speciální zeminy pro jednotlivé skupiny rostlin, které mají tu výhodu, že jsou už přihnojené, dezinfikované a mají optimální

složení.

+ Pokojové květiny, které potřebují vlhčí vzduch, než jim můžeme v interiéru dopřát, opatříme obalovým květináčem bez odtoku o tři až čtyři centimetry větším, než je vlastní květináč. Na jeho dno dáme vrstvu keramzitu a nalijeme vodu, která pak musí být pod úrovní povrchu kamínků. Na ty pak postavíme květináč s rostlinou. Vodu do keramzitové vrstvy pravidelně doplňujeme.

+ Typickou známkou toho, že má rostlina nadbytek vody, nedostatek světla, nebo trpí průvanem, jsou povadlé a žloutnoucí listy. Tmavé, suché skvrny vznikají v důsledku nedostatečné zálivky, tmavé měkké skvrny se často objevují při přemokření. Některým druhům pokojových rostlin je třeba zajistit každodenní rosení, zvýšit vlhkost vzduchu instalací pokojové fontánky.

+ Pokud zdobí bytový interiér pichlaví krasavci, začínají se v tomto čase pozvolna probouzet ze zimního klidu. Je vhodné je pomalu zalévat, přemokření substrátu poškozuje jemné kořínky, které jsou po období zimního sucha ještě oslabené.

+ Pozor na polední slunce. Někdy bývá hodně silné, a tak přímými slunečními paprsky mohou trpět i světlomilné rostliny. Nebezpečné není ani tak intenzivní světlo, jako spíše velké teplo. To může způsobovat přehřívání rostlinných pletiv, docházet k hnědnutí okrajů listů.

+ Jaro je ideální období pro rozmnožení oblíbených rostlin pomocí řízků či odnoží. Zpočátku jim bude vyhovovat teplé a slunečné stanoviště, kde jim dopřejeme opatrnou zálivku, než rostliny vytvoří kořeny. Pak je opatrně přesadíme do klasické nádoby s vhodnou zeminou.

+ Je čas upravit přerostlé, popínavé rostliny s příliš dlouhými výhony a citlivě je zastřihnout.

(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145843
DnesDnes111
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden111
Tento měsícTento měsíc13658

Partnerské weby