K vděčným letničkám nesporně patří muškáty. Naši předci je pěstovali s oblibou na okenních parapetech i terasách. Květy pelargonií vytvářejí bohaté kaskády na balkonech, v závěsných nádobách od ledových mužů až do zámrazu, do pozdního podzimu. Pro úspěšné pěstování muškátů byste

měli vědět:

Kolik vody potřebují? Na péči nejsou pelargonie nijak náročné. Prospívat budou jak na slunci, tak i v polostínu. Na severně orientovaném stanovišti je pouze méně zaléváme. Vzhledem k tomu, že pocházejí z Afriky, také s vysokými teplotami nemají problém. Důležité je vysadit je do kvalitního, čerstvého substrátu, nejlépe určeného pro muškáty. Měl by obsahovat dostatek živin. Zapomenout nesmíme na drenážní vrstvu. Zejména převislé a anglické muškáty nemilují přemokření. Nádoby, do nichž muškáty vysazujeme, by měly mít otvor na odtok přebytečné vody. Abychom se dočkali rostlin s velkým množstvím květů, do květináče zasadíme maximálně dvě až tři letničky.

Není muškát jako muškát. Nejširší uplatnění nacházejí tradiční druhy zahradních muškátů. Vytvářejí hustý keřík s bohatou násadou květů. Za časů našich babiček se nejčastěji pěstovaly voňavé druhy muškátů. Pro vysoký obsah silic působily odpudivě na hmyz, a tak kromě krásy přinášely i užitek. Přitažlivá je skupina velkokvětých muškátů (Pelargonium grandiflorum). Jejich zářivé květy budou nepřehlédnutelnou ozdobou balkonu, ale hodí se i pro pěstování jako pokojová květina. Dorůstají výšky až 40 cm, nabízejí vícebarevné květy v bílé, růžové, červené a fialové barvě. Vyžadují častou zálivku a jednou týdně přihnojení. Atmosféru jižní Francie navodí pelargonie Pacific Lavender. Do květináčů i závěsných nádob hodně parády přinese vonná pelargonie Angeleyes Viola.

Škůdci a choroby. Abyste předešli napadení mšicemi, je třeba muškátům vyhradit vzdušné, slunné místo pod širým nebem. Po dobu delšího deštivého období je lepší uložit muškáty pod stříšku na chráněné místo, a to zejména u velkokvětých odrůd. Jinak se na nich mohou objevit hnědé puchýřky, tzv. korkovitost. Rostlinám nevadí, jde spíše o kosmetickou vadu. Mezi živočišné škůdce muškátů patří nejčastěji molice. Bílé mušky se hubí obtížně, v tomto případě je nejúčinnější chemická ochrana Mospilanem.

(es)

RADA SPIRITU

Zjistili jste, že vašim muškátům žloutnou okraje listů? Znamená to celkový nedostatek vody. V letních měsících je nejlepší zálivka hned po ránu, ideální je pokropit listy rozprašovačem.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2072291
DnesDnes379
VčeraVčera1074
Tento týdenTento týden4739
Tento měsícTento měsíc19327

Partnerské weby