Jsou různé typy skalek, ale nejlépe působí ta, která je postavená v přírodním stylu. Ve svažité zahrádce zřídíme skalku celkem snadno. Sklon terénu se nedá moc měnit a je zapotřebí přizpůsobit mu výběr rostlin. Asi nejvýhodnější je východní až jihovýchodní sklon terénu, neboť dopolední

slunce rostlinám nejlépe vyhovuje. Budeme-li stavět skalku na rovině, nejprve si připravíme umělou vyvýšeninu nebo svah. Na rovině lze postavit pohledný kamenný základ. Pěkně vypadá i sem tam umístěná hromádka kamení. Místo by mělo být bez drnů a důkladně odplevelené. Základní zemina má obsahovat nehnojenou drnovku, písek a drobnou drť. Kámen není jen stavební materiál, je i vhodným prostředím pro rostliny a důležitým ozdobným prvkem vytvářejícím pěkný vzhled. Materiál musíme vybírat uvážlivě, protože některé horniny rychleji větrají a rozpadají se. Kameny pořizujeme různě veliké, opracované „zubem času“, budou tak působit přirozeně. Místa ve skalce by měla být přístupná, aby se rostliny mohly ošetřovat a vynikla jejich krása. Mělce kořenící rostliny zasypáváme drtí, aby je nevyplavil prudký déšť. Nejnižší partie skalky lze doplnit malým umělým jezírkem.

Co můžeme do skalky vysadit? Rožec vlnatý patří do dobře propustné půdy, kvete od června do srpna. Medvědice lékařská je na podzim ozdobena šarlatově červenými peckovičkami, svými květy potěší od dubna do léta. Řebříček stříbřitý vyžaduje vápenitou štěrkovitou půdu a prosluněné stanoviště. Množí se dělením, nejlépe na jaře, kvete v červenci až říjnu. Zvonek tmavý pochází z Alp, má tenký, bohatě větvený oddenek a jednokvěté lodyhy. Květy nemléče alpského jsou sytě růžové. Rostlinám se daří ve vápenité štěrkovité půdě, ve vlhčím prostředí. Pryskyřník vroubkovaný má sytě zelené, kožovité listy uspořádané v přízemní růžici. Vyžaduje vlhkou kamenitou půdu a stanoviště odkloněné od slunce.

(vít)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2072319
DnesDnes407
VčeraVčera1074
Tento týdenTento týden4767
Tento měsícTento měsíc19355

Partnerské weby