V každé zahradě najdeme neprosluněná místa, ať již ve stínu zídek, pod stromy či keři. Také tam lze založit trvalkové záhony. V sortimentu hobby prodejen nalezneme desítky působivých stínomilných trvalek. Můžeme jimi také nahradit nevzhledný trávník, který v

místech, kam proniknou zřídka sluneční paprsky, vytvoří zajímavý kout se svěží zelení listů.

V pozdním jaru o sobě dávají vědět nejvýznamnější zástupci skupiny trvalek, kterými jsou bohyšky - hosty. Existuje celá řada druhů. Od miniaturních, menších než deset centimetrů, až po obří s listy dlouhými přes jeden metr. Jsou rozdílné ve tvaru listu, který může být úzký, kopinatý, ale také okrouhlý či oválný. Kromě bohyšek se zelenými listy se velké oblibě zahrádkářů těší hosty bílé nebo žlutě skvrnité. Velmi dekorativně na záhonu působí odrůdy s modrým listem, nepřehlédnutelné jsou zvonečkové květy, jež na sebe upozorní i příjemnou vůní. Bohyškám vyhovuje humózní půda, kterou je třeba za suchých dnů dostatečně zalévat.

Na stinných místech se skvěle uplatní půdokryvná trvalka barvínek. Barvínek menší lze považovat za skutečného nezmara, jenž vydrží jak přímé slunce, tak sucho i stín. Nejčastěji se pěstuje planý, blankytně modrý. Barvínek větší je k zimě méně odolný, často namrzá, ale obvykle bez problémů obráží. Tradiční tmavě zelené kožovité listy barvínků doplňují odrůdy s panašovaným listem.

Také kapradiny budou vděčnou ozdobou stinných stanovišť. Řadí se k vynikajícím zahradním rostlinám, neboť umožňují pestrou kombinaci s většinou trvalek. Vhodné jsou také jako podrost pod okrasnými keři. Stejně tak vyniknou jako solitérní rostliny. Za nejkrásnější kapradinu se považuje pérovník pštrosí s velkými nálevkovitými růžicemi listů.

Vlhký stín milují i čechravy. Vyžadují humózní, živinami bohatou půdu a dostatečnou zálivku. Při správné péči se odmění nádherným hustým, bíle, růžově či červeně zbarveným, květenstvím.

(pru)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2072385
DnesDnes473
VčeraVčera1074
Tento týdenTento týden4833
Tento měsícTento měsíc19421

Partnerské weby