Co platí na moly

Skutečnou pohromou pro naše šatníky, vlněné koberce i čalouněný nábytek představují moli. Jejich rozšíření zabráníme pravidelným vysáváním, větráním i žehlením, neboť právě žehlením se zárodky molů i jiného hmyzu ničí. Stejně tak sluneční paprsky

vajíčka molů likvidují. Přes léto i část podzimu můžeme kožichy a vlněné kabáty po vykartáčování uložit do speciálně upravených pytlů. V horké vodě rozpustíme mýdlové vločky, do vzniklého roztoku pytle namočíme a bez ždímání necháme uschnout. Teprve potom do nich vložíme suché a vyprášené oděvy. Moly odpuzuje vůně sušené pomerančové kůry, proto můžeme dát několik kousků do kapes oděvu. Ke stejnému účinku poslouží sušená levandule nebo lístky pelargónie. Jedním z nejúčinnějších prostředků boje proti molům jsou obyčejné noviny, neboť moli nesnášejí vůni tiskařské barvy.

Opatření proti mouchám

Mouchy v bytě jsou nejen zdrojem neklidu pro nájemníky, ale zrovna tak i nákazy. Potraviny i odpadky musíme proto ukládat tak, aby k nim mouchy neměly přístup. Často a intenzivně větráme, jelikož mouchy průvan nesnášejí. Můžeme je vyhnat z místnosti také tím, že na 15 minut stáhneme v oknech rolety a potom rychle okna otevřeme. Mouchy okamžitě zamíří za světlem a vyletí ven. Ve večerní a noční době lze mouchy alespoň odlákat do jiných prostor bytu, když v místnosti zhasneme, ve vedlejší na 15 minut rozsvítíme a otevřeme spojovací dveře. Proti mouchám můžeme bojovat i tím, že do vody na mytí oken přidáme několik kapek petroleje nebo trochu modré skalice. Funguje i starý prostředek užívaný našimi předky. Na léto postavíme na okna, zejména kuchyňská, květináče s pelargóniemi, jejichž vůně mouchy odpuzuje.

Odrazujeme komáry

Proti dotěrným, neodbytným a bodavým komárům lze doporučit jednoduchý recept. Do dvou decilitrů vody vložíme šest kousků koření hřebíčku a vaříme 15 minut. Několik kapek již studeného odvaru pak kápneme třeba do kolínské vody. Tento prostředek je pro člověka zcela neškodný a mohou jej zkusit zejména ti, kteří nemají v oblibě chemické prostředky proti hmyzu.

(pak)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2072378
DnesDnes466
VčeraVčera1074
Tento týdenTento týden4826
Tento měsícTento měsíc19414

Partnerské weby