Řada domácností dnes upřednostňuje plovoucí podlahu, dlažbu, nezakryté parkety. Klasický koberec ale nic nenahradí. Měřítkem pro cenu a kvalitu všech koberců je jejich gramáž. To je hlavně hustota vlasu a také jeho výška. I když se mohou na

první pohled jevit stejně, liší se právě v gramáži. Čím je větší, tím větší koberec zátěž snáší. Volba jednotlivých typů závisí na prostředí, v němž se mají uplatnit, a na výsledku, který chceme docílit. Vždy je dobré nedat při nákupu na první dojem, ale důkladně zvážit užitné vlastnosti a životnost. Obecně jsou kvalitnější koberce vetkávané. Poznáme je podle toho, že jsou u nich patrná osnova i vetkávaná vlákna. Koberce na netkané textilii jsou rozšířenější, avšak méně kvalitní. Například smyčkové koberce jsou velmi praktické a hodí se do všech prostor, tedy i takových, kde je velký provoz, jsou velmi trvanlivé. Vzhled koberců se stříhaným vlasem působí přepychově, jsou příjemné na dotyk. Nabízejí se v různých jakostech, barevnosti, od hustých, bohatě sametových, až po ty, v nichž nezůstávají stopy po krocích. Kombinace střihu a smyčky umožňuje vytvářet na povrchu koberce různé vzory a efekty. Při pořizování textilní podlahové krytiny je třeba se zamyslet také nad otázkou údržby, neboť v koberci se nacházejí různé nečistoty a alergeny. Pořídit do dětského pokoje huňatý koberec, když v domácnosti žije čtyřnohé zvíře, je čirý nesmysl.

Jak čistit koberce? Pravidelné vysávání prachu alespoň jednou týdně je základem údržby koberců, ale v určitých intervalech se doporučuje i důkladné vlhké čištění. Barvy na koberci osvěžíme tím, že ho překartáčujeme kartáčem namočeným do octové vody. Slehlé části koberce, na nichž stály těžké kusy nábytku, napravíme napařovací žehličkou. Pokud má koberec třásně pokroucené po domácím vyprání, zkusíme je pročesat nejdříve suchým řídkým kovovým hřebenem. Pak ho můžeme přežehlit přes hedvábný papír nebo vlhkou utěrku.

(mp)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2045459
DnesDnes94
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden2991
Tento měsícTento měsíc19812

Partnerské weby