Recyklování je „in“ a správné nakládání s komunálním odpadem se pro mnoho lidí stalo každodenní samozřejmostí. I když ve srovnání s Evropskou unií máme v tomto směru stále co dohánět, dostupné údaje hovoří o tom, že více než

sedmdesát procent Čechů přistupuje ke třídění zodpovědně a také jeho kvalita se v mnohém zlepšuje. Obecně platí princip rozdělení sběrných nádob podle barev. Zelený kontejner slouží pro sklo a je třeba vědět, že do něj patří láhve, skleněné obaly od potravin a nápojů, skleněné střepy. Ne však porcelán či keramika, zrcadla, plexisklo, v žádném případě nepotřebné žárovky nebo neonové trubice či bezpečnostní sklo z automobilu. Papír patří do sběrné nádoby modré barvy a pro připomenutí je určený starým novinám a časopisům, reklamním letákům, kartonovým krabicím, různým papírovým obalům na potraviny. Pokud se domníváte, že lze do tohoto odpadu odkládat obaly od vajíček, jednorázové pleny nebo třeba prázdné role od toaletního papíru či použité kuchyňské utěrky, pak jste na omylu. Ve žlutých kontejnerech na separaci plastů nemají co dělat mastné obaly se zbytky potravin, obaly z nebezpečných látek, jako jsou například motorové oleje či barvy ani podlahová krytina, tedy linoleum z PVC.

Možná patříte k těm, kdo jiné věci bez rozmyslu hází do popelnice, a přitom i ony mají své určené místo k odložení. Komu není lhostejný osud přírody, ani oblečení do ní nehází. I pro tento odpad slouží speciální nádoby. Jestliže se žádná taková v okolí vašeho bydliště nenachází, můžete udělat dobrý skutek a darovat ho potřebným, Červenému kříži, prodat přes internet. Vysloužilá elektronika by měla skončit na sběrném dvoře, ale také lze využít možnost odevzdat ji prodejci při koupi nové. Avšak pro spotřebiče menších rozměrů 40 až 50 cm je na mnohých velkých sídlištích k dispozici červený kontejner. Také léky nemají co dělat v běžném odpadu. Nespotřebované se vracejí do lékárny, která zajistí jejich odbornou a bezpečnou likvidaci.

(pru)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2073259
DnesDnes341
VčeraVčera1006
Tento týdenTento týden5707
Tento měsícTento měsíc20295

Partnerské weby