K pokrytí zídek

Lichořeřišnice větší je zřejmě naše nejznámější šplhající letnička. Poslouží nejen k pokrytí plůtků a zídek, ale můžeme ji vysévat také do truhlíků nebo na obruby záhonů. Známe ji v několika odstínech žluté a oranžové barvy a nově se prodává

odrůda Peach Melba. Je atraktivní díky broskvově zbarvenému květu s jasně oranžovým středem. Velmi rychle roste, vysévá se přímo do půdy a květy jsou léčivé - díky obsahu baktericidních látek pomáhají při vnitřních infekcích, zejména močových cest a ledvin, a zvyšují celkovou obranyschopnost organismu. Lichořeřišnice vyžadují chudší propustnou půdu a slunné stanoviště, kde dlouho a bohatě kvetou.

Co s odkvetlou růží?

Odkvetlých květů růží se zbavujeme až po první dobře vyvinutý pětičetný list, u mnohokvětých odstraňujeme celá květenství. Jen tak rovnoměrně obrazí a budou opakovaně kvést. Některé letorosty silně přerůstají výšku rostliny, ty je vhodné zaštípnout.

Péče o jabloně

Přeroubované a dobře ujaté jabloně mají zpravidla značnou růstovou intenzitu. Vždyť neporušená kořenová soustava zásobuje minerálními látkami rozpuštěnými ve vodě korunu stromů redukovanou hlubokým zmlazovacím řezem. Kromě včasného vylamování letorostů - vlků (vyrůstajících na větvích původní odrůdy) je třeba také postupně odstraňovat konkurenční letorosty na roubech nové odrůdy, zpravidla v červenci. Tím zajistíme správný vývin prodlužujících letorostů jako základ budoucích hlavních větví koruny.

Vláha pro ovocné dřeviny

Při déletrvajícím suchu zavlažujeme ovocné dřeviny, hlavně mělce kořenící keře nebo stromky rybízu, angreštu, dále nízkokmeny jabloní na zakrslých podnožích a broskvoně, které na zvýšenou spotřebu vody reagují výrazně vyššími výnosy. Platí, že vždy jsou lepší větší dávky vody najednou než časté, ale povrchové, kropení, které nepronikne ke kořenům stromů.

(šta)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1991966
DnesDnes594
VčeraVčera738
Tento týdenTento týden2986
Tento měsícTento měsíc11582

Partnerské weby