Léto je nejen ideálním časem pro relaxaci, ale i na procházku voňavou přírodou. Kousek léta si můžeme nasušit, když se poohlédneme po lučním kvítí, voňavých květinách, plodech blížícího se podzimu, které v zimě dokáží

působivě zkrášlit domov. Velkou výhodou suchých travin a rostlin je vedle vysokého estetického dojmu ze vkusného aranžmá právě jejich trvanlivost.

Jak si připravit trávy na sušení nebo letničky do suché vazby? Podmínkou správného usušení je vhodný výběr rostlin. Dříve se nejčastěji sušila levandule, po které báječně vonělo prádlo, dnes se vedle slaměnek používá téměř všechno. Vhodné jsou například makovičky vlčího máku, lnice květel, některé druhy chrp, kopretina vratič, třezalka, různé druhy obilí, rákos, orobinec, nejrůznější zahradní květy, větvičky keřů a stromů. Sušení musí probíhat rychle a nejlépe ve vzdušném prostoru. Jen tak si rostliny zachovají kvalitu a barvu. Při pomalém schnutí by zhnědly a plesnivěly.

Našim předkům sloužil k sušení písek. Tento druh sušení je ideální pro velké květy - například cínie, hortenzie, růže. Písek nejprve vysušíme v troubě. Tam jej necháme čtyři až pět hodin. Pak jej vsypeme do krabice do výšky tři až sedm centimetrů a svisle do něj zapícháme květiny. Dosypeme zbývající písek tak, aby zakryl celý květ. V písku může být aspoň dva týdny. Hlavně vyšší rostliny i se stonky sušíme květem dolů, aby se vahou květy neohnuly. Ihned po sběru je jednotlivě nebo ve svazečcích zavěsíme na dobu dvou až tří týdnů na místo, kde neustále cirkuluje vzduch. Rostliny s lehkými květy, s pevnými lodyhami sušíme květem nahoru. Svážeme je do užšího svazku a necháme minimálně čtrnáct dnů na vzdušném a tmavém místě. Letničky stačí po ustřižení ve svazečcích pověsit květy dolů. Pro konzervaci plodů, větviček a lodyh můžeme použít glycerin. Do nádoby vlijeme jeden díl glycerinu a dva díly vroucí vody a necháme odstát. Do chladného roztoku vložíme konce stonků - popřípadě celé plody a ponecháme je v něm do doby, než se jejich povrch začne lesknout.

Sušené květy pak můžeme využít jako klasickou kytici, která se bude báječně vyjímat na kuchyňském stole, komodě, nižší skříňce. Velmi působivé jsou věnečky ze sušených trav zavěšené na dveře. Dokonalou dekoraci připravíme i ze slaměnek volně vložených do skleněného válce, které se dají různě zajímavě kombinovat s kukuřicí, hrachem, semeny slunečnice či jinými dary přírody.

(map)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2185710
DnesDnes352
VčeraVčera543
Tento týdenTento týden895
Tento měsícTento měsíc12649

Partnerské weby