Září je nejvhodnějším obdobím pro výsadbu okrasných stálezelených dřevin a jehličnanů z kontejnerů nebo jutových balů. Je také vhodná doba k vysazování cibulnatých květin, zejména tulipánů a narcisů. V tomto čase se

ještě vysazují dvouletky - macešky, hvozdíky, pomněnky, sedmikrásky, dělením trsů se rozmnožují a přesazují trvalky. U nich odstraňujeme průběžně odkvetlá květenství. Z cibulovin v tomto měsíci přijdou do půdy nejdříve krokusy, ladoňky a narcisy, v polovině září lilie a koncem měsíce se ve výsadbě cibulovin na zahrádce pokračuje hyacinty a tulipány - ty snesou i říjnovou výsadbu. V září je potřeba vyrýt rané odrůdy mečíků a je dobré nechat je oschnout v suché větrané místnosti.

Kdo chce svou zahradu ozvláštnit skalkovými rostlinami, podzim je ideální dobou pro zakládání skalky. Je nutné vytipovat vhodné místo, zajistit dobře odplevelený terén, drenážovaný svah a také kameny, které necháme slehnout a teprve na jaře osazujeme spáry a další plochy. Pro stavbu celé skalky nebo ucelené partie používáme jeden druh kamene. Nehodí se čerstvý lomový kámen, do skalky nepatří ani horniny, krystaly, krápníky či sklo. Před výsadbou je třeba plochu zbavit plevele, doplnit vhodnou směsí zeminy, případně kamennou drtí. Podle druhu rostlin, které chceme na skalce pěstovat, volíme potřebné složení půdy a půdní reakci. Běžné skalničky pořídíme ve větších zahradnicích centrech, hobby prodejnách. Sázet lze skalničky i na podzim - v září a říjnu. Obecně jsou k výsadbě nejvhodnější kvetoucí trvalky nízkého trstnatého nebo polštářovitého vzrůstu. Pro místa mezi kameny zvolíme jeden druh rostlin, na obvod skalky pořídíme rostliny vyššího vzrůstu a křoviny - třeba kleč, jalovec, čilimník a skalník. Velmi působivého zátiší lze dosáhnout s písečnicí, která na skalce vytvoří husté polštáře. Ke vděčným, nenáročným rostlinám, které přežijí i velká vedra, patří například tařičky či floxy. Své místo mají na skalce i drobné cibuloviny, které do skalky vysadíme nepravidelně.

V zimních měsících ale musíme choulostivější druhy a výsadby v nádobách chránit nastýlkou. Potlačuje růst plevelů, udržuje vlhkost v půdě, chrání ji před zbytečným výparem. Získáme ji při sečení trávníku. Dalším vhodným materiálem k nastýlání je kompost, suché listí nebo rozdrcený odpad ze zahrady.

(map)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2014395
DnesDnes284
VčeraVčera586
Tento týdenTento týden4475
Tento měsícTento měsíc10720

Partnerské weby