Říká se o ní, že je královnou květin. Kdo by si nepřál mít růže na zahradě? Nastává čas věnovat jim pozornost a připravit je na zimu. Růže je nejlépe vysazovat od poloviny října do poloviny listopadu. Ovšem v místech s

většími holomrazy je výhodnější výsadba na jaře.

Jak sázet růže

Do půdy uděláme prostorné jamky, hluboké asi čtyřicet centimetrů. Vzdálenosti výsadeb nejsou jednotné. Například parkové růže sázíme od sebe tři až čtyři metry, kdežto polyantkám stačí padesát až šedesát centimetrů, záleží na vzrůstu jednotlivých odrůd. Před výsadbou růže několik hodin namočíme do kbelíku s vodou a seřezáme konečky kořínků. Keříky sázíme asi o tři centimetry hlouběji, než jak rostly ve školce tak, aby místo očkování bylo dobře chráněno zemí. Při sázení kořeny rozprostřeme na strany, prosypeme jemnou zemí, přišlápneme a dobře zalijeme. Při podzimní výsadbě výhony nezkracujeme nebo zkracujeme na pět až šest oček, přihrneme k sazenici kopeček zeminy a záhony přikryjeme nejlépe chvojím.

Řez nových růží

Výhony nově zasazených růží na zimu nezakracujeme. V dalších letech se musí růže seřezávat, aby vytvořily správný keř. Podle počasí to bývá v měsících březnu a dubnu. Především odstraníme nemocné a slabé větvičky a konce větviček, které nevyzrály. U starších keřů probíráme dvouleté až tříleté větévky, aby se keř snížil a zmladil. Letorosty, které dávají základ květonosných výhonů, seřezáváme podle odrůdy. U silně rostoucích na osm až deset oček a postranní výhony na dvě až tři očka, u středně rostoucích na šest až osm oček.

Podzimní příprava

Na zimu připravíme růže tak, že ke každému keři nasypeme několik lopat kompostu, aby zakryl nejnižší část větví. Větve nestříháme, jen trochu zkrátíme. Stromkové růže opatrně ohneme proti zbytku původního výhonu, korunku přikolíkujeme k zemi a zasypeme rovněž kompostem. Pokud je nelze ohnout, opatrně stáhneme korunku provázkem a zabalíme do juty či papíru, nikdy ne do igelitu! Obal by neměl být příliš prodyšný. Kmínky stromkových růží je dobré ovinout slámovými provazy nebo na pruhy nastříhaným novinovým papírem.

(mp)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2166859
DnesDnes43
VčeraVčera722
Tento týdenTento týden2659
Tento měsícTento měsíc13035

Partnerské weby