Mnoho lidí investuje do kvalitních bot s domněnkou, že jim déle vydrží. Bez pravidelné péče se ale neobejde ani kožená obuv, ani boty ze syntetického materiálu. Připomeňme některé ze zásad ošetřování, které přispějí k tomu, že

střevíce budou dobře vypadat a déle sloužit.

+ Na údržbu semišových bot je dobré si obstarat kartáček z jedné strany gumový, z druhé drátěný, kdy jednou stranou je čistíte, druhou češete.

+ Víte, že kožené boty zůstanou nepromokavé, když je budete pravidelně ošetřovat ricinovým olejem?

+ Do potem zapáchající obuvi zkuste nasypat lžíci sody a nechte přes noc působit.

+ Krásný vzhled bot z lakované kůže pomůže udržet cibule. Syrovou boty potřete a pak vyleštěte měkkým savým hadříkem do vysokého lesku. Podobný účinek má i olivový olej. Lze je též leštit flanelem navlhčeným v mléce.

+ Naši předci napínali kožené boty ihned po svléknutí na dřevěné nebo kovové napínáky, které velikostí odpovídaly velikosti bot.

+ Pokud nemáte k dispozici krém na boty, nahradí ho i obyčejná indulona nebo mastnější krém na ruce.

+ Vlhkou obuv nikdy nestavte na zdroj tepla, přímo na radiátory. Vycpěte ji suchým novinovým papírem, který ji nejen napne, ale také vsákne vlhkost, a nechte zvolna proschnout.

+ Vyplatí se nenosit stejné boty každý den. Potřebují čas na odpočinek, také tím šetříte materiál.

+ Není vhodné nosit lakované boty v období silných mrazů. Pokud není vyhnutí, odborníci doporučují nazout je alespoň čtvrt hodiny před odchodem z domova a vyzout je po stejné době při příchodu. Tím lze zmírnit teplotní přechody a předejít praskání materiálu.

+ Investujte do antibakteriálního spreje. Vnitřek bot dezinfikuje, přispěje k příjemnějšímu nošení, bude sloužit jako prevence zápachu, pocení, zamezí šíření bakterií.

(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145844
DnesDnes112
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden112
Tento měsícTento měsíc13659

Partnerské weby