Původní domov slunečnice není sice přesně znám, ale měl by se nacházet někde na americkém kontinentu. Nejčastěji se uvádí Mexiko, někdy též Střední Amerika a dokonce i Peru. Indiánské národy v Mexiku a na jihozápadě USA pěstovaly

a jedly slunečnice už od dávných časů. Semeno mlely na mouku a z ní pekly chlebové placky. Zlatožluté okrajové květy jim připomínaly paprsky slunce a otáčení květenství v průběhu dne za sluncem vzbuzovalo uctivý obdiv. Proto se stala slunečnice pro mnohé indiánské národy též rostlinou rituální.

Do Evropy přivezli první semena slunečnice Španělé v 16. století. Původně měla jen rozmnožit sbírku ozdobných rostlin v madridské botanické zahradě. Tehdejší slunečnice však měly lodyhu rozvětvenou a menší květenství s nažkami nesrovnatelně měkčími. Během dalších dvou staletí se slunečnice začala pěstovat i ve Francii a Německu, přičemž jejich nažek se užívalo k přípravě náhražek kávy. Později však zájem o tuto plodinu upadl. Jinak tomu bylo ovšem v Rusku, kde ji v jižních guberniích začali intenzivně pěstovat. Právě tehdy také došlo ke vzniku a šlechtitelskému podchycení tvarové odchylky, při níž k sobě srůstaly stonky. Tato monstróznost, označovaná jako svazčitost, se stala základem dnešních „velkokvětých“ slunečnic s nevětvenou lodyhou. Rusové začali pěstovat slunečnici nejdříve jako pícninu a teprve později si všimli i ořechové chuti semen. V roce 1779 byl na území Ruska poprvé vylisován slunečnicový olej. Jeho výroba se ujala, takže v prvních desetiletích 19. století se už jednoletá a velkokvětá slunečnice pěstovala na velké rozloze. Mistři vysokých sklizní se pak objevili v Argentině, Francii i v Libanonu.

Slunečnicová semena moderních odrůd obsahují třicet až téměř padesát procent oleje, který se lisuje za studena k získání stolního oleje. Kromě hlavních složek obsahují semena slunečnice poměrně velké množství proteinů, čímž se stávají vhodným krmivem pro drůbež a exotické ptactvo.

(kov)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2071173
DnesDnes335
VčeraVčera982
Tento týdenTento týden3621
Tento měsícTento měsíc18209

Partnerské weby