Begonie jsou nejrozšířenější květenou v tropickém pásu. Některé známe jako jednoleté šťavnaté byliny, jiné tvoří masité hlízy nebo oddenky a existují i typy šplhavé, přidržující se pralesních kmenů pomocí kořínků. Ač je

tvar listů velmi rozdílný, všechny mají čepel charakteristicky nesouměrnou. Rozmanité zbarvení listů - červené, stříbřité, fialové - nejnápadněji vyniká u begonií zvaných Rex. Hlíznaté begonie s  jednodušším listem se pěstují spíše pro květ.

Z Himálaje přivezené begonie Rex se křížením a výběrem neustále zdokonalují. Jihoamerické begonie hlíznaté jsou výborným materiálem k získávání stále dokonalejších květů. Begonie Rex – Křivolist královský - je z listnatých begonií nejhezčí. Nejlépe se jí daří v teplém, mírně sluncem ozařovaném skleníku. Přeneseme-li tuto květinu do bytu, často uhyne, a to proto, že ji buď přeléváme, nebo ji vystavíme plnému slunci. Je-li ve stínu, tak neroste, neboť zde obyčejně trpí nedostatkem tepla.

Pro balkony a slunné záhony se nejlépe hodí begonie hlíznaté. Už v únoru se hlízky kladou do vlhčí písčité rašeliny a umístí v bedničce, shora kryté sklem, na teplejším místě, aby vyvinuly kořínky a vyrašily. Pak se vysazují do menších hrnků, pěstují se až do zakořenění pod sklem, načež si postupně navykají na sušší vzduch, až se jim sklo úplně odejme. Když vzrůst pokročil, přihnojí se tekutým hnojivem. Ve druhé polovině května se vysadí na záhon nebo přesadí do větších hrnků. Dříve se tyto rostliny získávaly dělením hlíz. Dnes zahradníci raději vysévají drobounké semeno. Begonie lze množit z kterékoli vegetativní části. Například begonie Rex je možné vypěstovat z pouhých úkrojků listové čepele.

(ryp)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145851
DnesDnes119
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden119
Tento měsícTento měsíc13666

Partnerské weby