Proč ne? V zimním období patří mezi nejzajímavější okrasné dřeviny. Jen málokdo by však cesmínu zvolil jako vhodnou rostlinu pro živý plot, který poskytne dostatek soukromí, potřebnou hlukovou bariéru, estetický efekt. Je to však skvělá volba pro její zajímavý vzhled

a nenáročné pěstování. Sortiment cesmín se stále rozrůstá o nové atraktivní kultivary. Nejčastěji se u nás pěstuje poměrně otužilá cesmína obecná, která planě roste v jižní a západní Evropě, na severu Afriky a v Turecku. Má tuhé, kožovité lesklé a trnitě zubaté listy. Představuje keřovitý strom, může dorůst až do patnácti metrů. Velmi dobře snáší řez, proto se snadno tvaruje. Vyžaduje půdy lehčí a zásadité, podle potřeby je vhodné zeminu doplnit o mletý vápenec. Přihnojujeme ji zjara a zaléváme pouze za většího sucha, aby na zimu dobře vyzrály větve. Ostatní druhy cesmín dávají přednost půdě mírně kyselé, stále přiměřeně vlhké.

Zajímavou skupinu tvoří kultivary označované jako „modré“ cesmíny, protože jejich listy mají nádech do modra. Velmi dobře odolávají mrazu, pocházejí ze Severní Ameriky a tak by nic nemělo bránit jejich rozšíření do našich zahrad a zahrádek. Jde o silný, hustý a neopadavý keř, oválné listy mají výrazně lesklou zelenavě modrou barvu. Dobře snáší řez a bude vhodnou volbou pro zakládání živého plotu. Velmi odolný je kultivar Aljaška se zvlněným a velmi lesklým listem, avšak roste poměrně pomalu.

Cesmíny však mohou být působivým osvěžením skalek. Cesmína vroubkovaná připomíná okrouhlým hladkým listem spíše zimostráz. Nejčastěji se pěstují kultivary Convexa s tuhými, lžičkovitě prohnutými listy, zakrsle rostoucí Compacta či vzpřímeně sloupovitě rostoucí Fastigiata. Cesmína tajemná se u nás pěstuje méně, i když je vůči mrazu odolnější než cesmína obecná. Liší se především matnými listy. Rychle roste, proto se hodí do větších prostor. Vyžaduje dostatek vláhy.

(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204354
DnesDnes79
VčeraVčera565
Tento týdenTento týden79
Tento měsícTento měsíc14104

Partnerské weby