Máte pocit, že se vaší zeleni v květináčích teď příliš nedaří, není s ní něco v pořádku? V tomto období je to přirozené, v zimě sbírají rostliny energii na jaro. Některé zásady a zvýšená péče jim pomohou zimní čas lépe

překonat.

Obecně platí

Čím méně mají pokojové rostliny světla, tím méně vody potřebují. Pokud pěstujeme zeleň na okenním parapetu, stává se, že zemina rychle vysychá. Za viníka lze označit ústřední topení, které pod ním bývá, neboť půdu vysušuje a bere rostlinám vláhu. Nic nezkazíme tím, že na radiátor postavíme misku s vodou. Jestliže rostliny zavadnou, na nohy je postaví osprchování studenou vodou. Se zálivkou si počínáme opatrně, lepší je, když půda vyschne, než když je přelitá. Rostliny také pravidelně kontrolujeme, právě v přetopeném prostředí je mohou napadat nejrůznější škůdci. Že si rostlinku vybraly svilušky nebo puklice, poznáme podle vadnoucích hnědých listů. Nezapomínáme na to, že rostlinky potřebují pro svůj dobrý růst i čerstvý vzduch, který jim dopřejeme pravidelným větráním. Ovšem pozor na průvan, větrání v mrazivém počasí, protože teploty pod nulou jim mohou ublížit.

Co rostlinám svědčí

Velmi oblíbený pokojový ibišek přes zimu vyžaduje klid, omezení zálivky, teploty mezi deseti až dvanácti stupni Celsia, ale snese i vyšší. Milovníci efektních kapradin, které pocházejí z tropů, by měli vědět, že vedra v panelových bytech jim příliš nesvědčí. Listy začnou velkým horkem opadávat a rostlina chřadne. Pamatujeme na to, že kapradiny potřebují po celý rok vydatnou zálivku, kořenový bal nesmí nikdy přeschnout ani být trvale přemokřen. Vděčné africké fialky zaléváme vydatně do misky. V zimě postačí voskovce teplota deset až dvanáct stupňů Celsia, přímé světlo, často ji však rosíme a omýváme listy. Většina kaktusů je v režimu vegetačního klidu, ale některé druhy potřebují opatrnou zálivku i v zimě, zvláště pěstujeme-li je v bytě s ústředním topením. Za mrazu je nikdy nestavíme v blízkosti oken. U vánočního kaktusu, který nasadí poupata, dbáme na zvýšenou zálivku, zemina nikdy nesmí zcela vyschnout. Až do úplného rozvití květů se s ním nesmí otáčet. Některé druhy pokojových květin jsou navzdory zimnímu období velmi aktivní a neplatí pro ně vegetační klid. K takovým patří například zamiokulkas, překvapivými přírůstky ohromí i banánovník nebo fíkus.

(map)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204353
DnesDnes78
VčeraVčera565
Tento týdenTento týden78
Tento měsícTento měsíc14103

Partnerské weby