+ Skvrny od borůvek, rybízu a podobného ovoce lze vyčistit vodou s některým saponátem nebo kyselinou citronovou, kterou necháme působit přibližně dvě minuty a pak ji smyjeme vodou. Bílé a stálobarevné látky můžeme čistit též čpavkem. Skvrna po něm

zčervená, takže ji pak ještě musíme vybělit peroxidem a nakonec vyprat ve vodě.

+ Zapomenutá tužka ve světlém plášti nebo třeba jen její ulomená špička poskvrní nejen plášť, ale někdy i prádlo. Tyto skvrny je pak třeba vyčistit teplým glycerinem, popřípadě ještě s lihem. Nakonec se vše vypere mýdlem či za pomoci pracího prášku a dobře vymáchá v čisté vodě.

+ Stopy od kolínské vody vyčistíme nejprve benzínem, po uschnutí potřeme glycerinem a po chvíli vytíráme mokrým hadříkem. Nejprve se však musíme přesvědčit, zda barvy díky glycerinu nepouští.

+ Šmouhy od roztoku hypermanganu zmizí, namočíme-li potřísněné místo do syrovátky. Po třech až čtyřech hodinách pak obvyklým způsobem textil vypereme.

+ Skvrny od much i jiného hmyzu odstraníme z kovových předmětů kašičkou z cigaretového popela a kapky petroleje. Čistíme starým kartáčkem na zuby.

+ Skvrny ze sametu se odstraňují terpentýnovým lihem nakapaným na bílý hadřík, jímž třeme látku po niti.

+ Skvrny na deštníku čistíme lehce a opatrně měkkým kartáčem namočeným do pěny ze saponátového přípravku. Čistou vodou setřeme a necháme schnout rozevřený deštník, aby se nepomačkal. Důkladnější čištění není však vhodné, neboť by deštník ztratil apreturu, jež činí tkaninu nepromokavou.

(kov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204357
DnesDnes82
VčeraVčera565
Tento týdenTento týden82
Tento měsícTento měsíc14107

Partnerské weby