Mezi nejdůležitější zeleninu patří rajská jablíčka, jejichž pěstování v našich zahrádkách je rozšířené a snadné. Semena se sejí v únoru nebo v březnu do pařeniště, ale mohou být zaseta i do bedniček umístěných na teplém místě. Asi za dva týdny začnou klíčit, a když rostlinky

vyrostou do výšky asi patnáct centimetrů, přesazují se na vzdálenost pět centimetrů od sebe. Rostou rychle a brzy vyraší lístky.

Na záhonky se vysazují až v květnu, neboť jsou velmi choulostivé vůči chladu. Jejich hebké listy spálí i slabý mráz. Proto se na noc dávají pod papírové zvony nebo hrnky. Nejlépe se jim daří v kypré a dobře vyhnojené půdě, na výsluní. Sucho snáší špatně a hned vadnou, proto se musí vydatně zalévat. Poloha má pro ně velký význam, neboť plody na slunci dříve vyzrávají. Ve stínu zůstávají dlouho zelené a za mokrého počasí zahnívají.

Rajská jablíčka se vysazují na vzdálenost osmdesát centimetrů, aby k nim měly světlo a vzduch ze všech stran přístup. Když keříky dorostou do výšky padesáti centimetrů, zatlučou se k nim tyčky, na něž se rostlina zlehka přiváže lýkem. Nejrychleji rostou a dozrávají na zdech, na nichž se odrážejí sluneční paprsky, které je silně zahřívají. Aby větve nebyly příliš rozvětvené a husté, musí se všechny vedlejší výhonky zaštipovat. To se musí opakovat často, neboť rajská jablíčka rostou velmi rychle. Pokud bychom je nechali dva týdny bez dozoru, vyrostlo by mnoho nových větviček, které by později kvetly a plody na hlavních výhoncích by se špatně vyvíjely. Čím dříve větvičky vyrůstající z úžlabí hlavních větví odstraníme, tím lépe se rostlině daří. Když plody začnou růst, musí se větve k tyčkám nebo drátům uvazovat, aby se tíhou plodů nezlomily.

(ryp)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204348
DnesDnes73
VčeraVčera565
Tento týdenTento týden73
Tento měsícTento měsíc14098

Partnerské weby