Únor bílý, pole sílí, ale také naši zahradu. Většinou na ní vládne tuhá zima se sněhem, půda je hluboce promrzlá a nepřijímá ani mnoho vláhy. I když se zdá, že zahrada spí, i v únoru je na ní stále co dělat.

 

Přeházení kompostu. Za bezmrazých dní je příhodný čas k důkladnému přeházení kompostu. Pokud to promrznutí půdy dovolí, můžete ho spolu s průmyslovými hnojivy, především dusíkatými, vpravit do zeminy.

Rozhodíte-li průmyslová hnojiva na tající sníh, dostanou se s vodou přímo ke kořenům rostlin, tedy hlouběji, než kdybyste je později zarývali do země.

Průklest na ovocných stromech. Je vhodný u ovocných stromů volného tvaru. Přísně tvarované ovocné stěny jádrovin však ponechte bez úpravy, abyste pozdějším řezem dosáhli správného efektu na žádaném tvaru.

Kontrola skalky. Když je únor mírný a jaro je už cítit ve vzduchu, dá se leccos podniknout i na skalce. Leží-li ještě sníh, přihrnujte jím rostliny na výsluní. Rododendrony je zapotřebí stínit před sluncem, aby se předčasně neprobudily. Pokud je skalka bez sněhu, kořínky povytažené mrazem zamáčkněte zpět do půdy.

Co s vinnou révou? Kdo má na zahrádce keř vinné révy, začíná v únoru s řezem. Vychází se přitom ze zásady, že plodné réví je takové, které vyrůstá z dvouletého dřeva. Proto se letorosty, které vyrůstají ze starého dřeva, odstraňují a jednoleté a dvouleté dřevo se zkracuje.

Úklid ve skleníku. V závěru měsíce je dobré připravit skleník i pařeniště. Začněte pečlivým úklidem, omytím konstrukce i stěn vodou s přídavkem dezinfekčního roztoku. Pro předpěstování sadby raných košťálovin můžete vysadit do zatepleného pařeniště rané kedlubny, zelí, kapustu, květák, brokolici, hlávkový salát k rychlení.

(mp)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204353
DnesDnes78
VčeraVčera565
Tento týdenTento týden78
Tento měsícTento měsíc14103

Partnerské weby