Slunečnice je prastará, z Ameriky pocházející užitková rostlina, která se dnes pěstuje v mnoha odrůdách. Vedle nejznámější slunečnice roční (Helianthus annuus) se pěstují rostliny vytrvalé, jež se dokonale přizpůsobily severoamerickému klimatu, kde bohatě rozkvétaly. V zahradách se pěstuje více odrůd s jednoduchými

i plnými květy v celé škále barev. Lodyha bývá přímá, listy střídavě řapíkaté, žilkaté, mírně ochlupené.

Už řadu let patří k oblíbeným rostlinám českých zahrad. Někdo je pěstuje pro okrasu, pro někoho jsou zdrojem semen, která se pojídají sušená nebo jsou výbornou potravou pro ptáky.

Slunečnice patří mezi nejdůležitější olejniny na světě. Olej vylisovaný ze semen je součástí zdravé výživy. Obsahuje vitamin E, nenasycené mastné kyseliny, lecitin, karotenoidy a řadu dalších prospěšných látek. Je to však i velmi dekorativní rostlina. Zakrslé odrůdy se hodí k pěstování v nádobách a jsou ozdobou každého balkonu. Nejsou nijak náročné na stanoviště. Semena se vysazují rovnou do půdy koncem dubna. Do větších nádob můžeme dát i několik mini rostlin pro větší efekt.

Slunečnice bývá často napadána škůdci a plísní. Plíseň se šíří od nejstarších listů, usazuje se na jejich rubové straně. Za vlhkého počasí může poškodit vzhled rostlin šedá hniloba. Napadené rostliny se lámou, na listech se tvoří skvrny. Proto nezapomínáme na jejich ochranu.

Olejnatá semena se využívají nejen v potravinářském průmyslu. Olej z nich vylisovaný je součástí tinktury doporučované při tuberkulóze, při žilních chorobách, k potírání podrážděné pokožky. Usušené květní lístky se přidávají do léčivých čajů na zmírnění kataru žaludku a střev, při nechutenství, při nadměrném pocení, velké únavě. Podporují vylučování moči z těla, výluh se hodí k omývání odřenin a hůře se hojících menších ran.

Široké uplatnění nachází v kosmetickém průmyslu. Z podrcených listů lze připravit pleťovou masku. Olej bývá součástí různých krémů a mastí k ošetření podrážděné pokožky a na bolestivé klouby.

(vít)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2215180
DnesDnes105
VčeraVčera479
Tento týdenTento týden3437
Tento měsícTento měsíc7705

Partnerské weby