Velmi vhodnou doplňkovou léčbou pro všechny ženy v přechodu jsou přírodní látky obsažené v rostlinách a přípravcích z nich vyrobených. Mnohé léčivé rostliny jsou díky složení obsažených látek velmi účinné a odstraňují různ é potíže. Jde hlavně o kontryhel obecný, třezalku tečkovanou, měsíček zahradní, meduňku lékařskou a kozlík lékařský. V lékárnách lze zakoupit různé čajové směsi obsahující tyto, popřípadě i další bylinky.

Ženšen pomáhá překonávat únavu, změny nálad a stres. Ženy v přechodu by jej měly užívat pro omlazení celého systému a pro vyrovnání hormonální hladiny. Jeho účinek se projeví zvláště při dlouhodobém užívání. Druhů a odrůd ženšenu je mnoho. Čím lepší kvalita, tím vyšší účinnost. K dalším bylinkám, které vedou ke zmírnění negativních klimakterických příznaků, patří tribulus (kotvičník zemní) a maka (řeřicha peruánská). Tyto cizokrajné rostliny jsou na našem trhu už k dostání.

Jedno polské přísloví říká, že kdo má šalvěj na zahrádce, nic špatného se ho nedotkne. Tato bylinka má všestranné léčebné použití a je doporučována i na potíže v přechodu a při bolestivé menstruaci. Příznivě stimuluje hormonální činnost dělohy, čímž se snižují nepříjemné doprovodné problémy přechodu, především návaly horka a vyrážení potu. Připravit si můžeme léčivé šalvějové víno. Do litru bílého vína dáme asi 100 g čerstvých šalvějových listů a necháme 8 - 10 dnů louhovat. Potom scedíme, můžeme osladit medem a pijeme dvakrát denně likérovou sklenku před jídlem.
(žuk)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279254
DnesDnes369
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden3709
Tento měsícTento měsíc11503

Partnerské weby