Mnoho bylin je možné pěstovat v květináčích. Ty, které by v zimě na zahrádce vymrzaly, se tak pěstují poměrně běžně. Kuchyňská koření původem ze střední Evropy - rozmarýn, majoránka, bazalka, tymián - ta všechna bez potíží snášejí pěstov ání v květináčích či truhlících, nicméně v zimě jsou v suchém vzduchu snadno napadány škůdci. Tomu se však dá předejít pravidelným rosením.

Rostlinou léčivou, velmi chutnou a dekorativní, je lichořeřišnice větší, prodává se v plnokvěté i jednoduché verzi a velmi dobře prospívá v truhlících. Její listy a květy chutnají po řeřiše a je velmi chutná jako doplněk v pomazánkách a omáčkách. Pro poměrně vysoký obsah sloučenin síry je využívána ve směsích při léčbě kožních potíží především bakteriálního původu včetně lupů.

Velmi dobře snáší pěstování v truhlících i kontryhel a řebříček lékařský, mají i mohutnější vzrůst a vzhledem k nenáročnosti údržby půdy jsou i menší problémy s přítomností plevelů. Máta, meduňka, mateřídouška, netřesk – všechny tyto rostliny mohou krásně ozdobit balkon i okenní parapet, těžko však nesou umístění uvnitř. Suchý vzduch a nedostatek slunce jim nesvědčí. Šalvěj lze pěstovat ve větším kbelíku, protože má poměrně rozsáhlý kořenový systém a nesnese jeho omezování.

Jednou ze zajímavostí v domácím pěstování je zázvor. Ten je sám o sobě nepříliš atraktivní rostlina vzhledu nižšího rákosu, ale jeho kořeny se snadno rozrůstají a v dobrých podmínkách vám zajistí na několik let zásobu oddenku. Je to rostlina vlhkomilná, tedy není pro ni problém stát trvale ve velmi vlhké půdě, periodicky snese i delší vyschnutí půdy, je to situace velmi podobná jejím přirozeným podmínkám. Zázvor je možné vypěstovat z oddenků běžně prodávaných v obchodě.
(ula)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336152
DnesDnes284
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden1867
Tento měsícTento měsíc16309

Partnerské weby

apartman banner