Pro kuchyňskou potřebu stačí tři až čtyři rostlinky, které se snadno vypěstují ze semene. Majoránka vyžaduje lehkou, výživnou půdu. Zem okolo bylinky je třeba často kypřit a zbavovat plevele. Sklízí se po celé léto. Nejlépe se odřezává časně zrána nebo pozdě odp oledne. Další sklizeň, druhá a třetí, je v září a říjnu. Je však třeba dbát, aby se majoránka rychle usušila.

Majoránka je vedle petržele a pažitky nejznámějším a nejdůležitějším kuchyňským kořením. Používá se čerstvá a sušená, ale vždy úsporně, protože má silné aróma.
Majoránka zjemňuje chuť játrových knedlíčků, husí a kachní pečeně, vepřového, jehněčího masa, bramborové polévky a salátů, pokrmů z hub, špenátu i kyselých smetanových omáček. Je vhodná do luštěnin, do rybích salátů, na toasty a k sýrům. V dietě nahrazuje sůl, posiluje žaludek. Zajímavou speciální bylinkovou směs na různé druhy masa si připravíme ze svazku petržele, deseti listů majoránky (nebo čtvrt čajové lžičky sušené), na špičku nože tymíánu, z citronové šťávy a trochu pepře.
(kýr)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2219356
DnesDnes514
VčeraVčera498
Tento týdenTento týden3753
Tento měsícTento měsíc11881

Partnerské weby