Špenát býval velmi dlouho považován za vynikající a téměř jedinečný zdroj železa. Například v padesátých letech 20. století nutili někteří rodiče své děti do špenátu jen proto, neboť se domnívali, že po něm celkově zesílí. Toto nedorozumění vzniklo z prosté matematické chyby, k níž došlo při analýze špenátu a výpočtu obsahu železa v něm. Desetinná čárka na nesprávném místě tak přiměla mnohé lidi k víře, že špenát obsahuje desetkrát větší množství železa než ve skutečnosti. Jak se však ukázalo, tělo je schopno vstřebávat více železa jen tehdy, pokud se tato zelenina objevuje na jídelníčku společně s potravou obsahující vitamin C, jako je ovoce nebo rajčata.

Navzdory všeobecnému mínění není tedy samotný špenát nijak zvlášť dobrým zdrojem železa, ale jeho přednosti tkví v docela jiných souvislostech. Jeho temně zelené listy totiž obsahují mnoho dalších cenných živin. Některé výzkumy potom ukazují, že právě špenát patří mezi nejmocnější ze všech zelenin, které preventivně pomáhají proti vzniku rakoviny. Špenát ve vysokých koncentracích obsahuje karotenoidy včetně beta - karotenu, který se v těle přetváří na vitamin A. Je také bohatým zdrojem luteinu - tedy karotenového pigmentu, který má antioxidační účinky. Některé studie pak svědčí pro to, že pravidelná strava ze zeleniny s tmavými listy může chránit před mnoha druhy zhoubného bujení. Výzkumy rovněž ukazují, že strava bohatá na betakaroten snižuje riziko makulární degenerace závislé na věku, kam často patří například slepota u starších lidí. Špenát je také užitečným zdrojem kyseliny listové, která je doporučována těhotným ženám jako prevence rozštěpu páteře u dětí.
(vel)

DODATEK
Vysoká koncentrace kyseliny šťavelové ve špenátu může u některých citlivých osob vyvolávat tvorbu ledvinových kamenů i kameny v močovém měchýři. Špenát pak může obsahovat rovněž vysoké hodnoty dusičnanů, které jsou stále předmětem ne zcela vyjasněných diskusí.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2253123
DnesDnes511
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1173
Tento měsícTento měsíc8531

Partnerské weby