Máte stále rýmu? Pak je pro vás ideální rostlinkou do bytu mexický eukalypt s českým názvem rýmovník. Má velmi příjemnou vůni, která je trvalá, nikdy nedojde a navíc se sama obnovuje. Svou vonnou esencí výborně působí proti rýmě, při nachlazení se doporučuje inhalovat aromatické látky z pár lístků rozmělněných v ruce. Pomáhá při vysokém tlaku, vysoké hladině cholesterolu, doporučuje se astmatik ům, při srdečních potížích se pije odvar z jednoho listu na hrneček. Výluh z této atraktivní, nenáročné bylinky, která se dá celoročně pěstovat v květináči, mírně dezinfikuje, léčí spáleniny a drobné ranky. Často se používá jako osvědčený odpuzovač komárů, much a molů.
Jak se o rostlinku, která je vhodná do ložnic, dětských pokojů a obýváků, neboť se v její přítomnosti prokazatelně lépe dýchá, starat? Rýmovníku svědčí místo s dostatkem světla, přiměřená zálivka, občasné přihnojení tekutým hnojivem pro běžné pokojové rostliny.

Bylina nesmrtelnosti
Jiaogulan je lidový název pro rostlinu Gynostemma pentaphyllum. Její český název zní ženšen pětilistý. Je považován za jednu z nejprospěšnějších bylin světa, neboť příznivě ovlivňuje fungování celého organismu. Ve svých účincích je několikanásobně silnější než bájný ženšen a právem jí náleží označení bylina nesmrtelnosti nebo univerzální lék. Kromě jiného má antioxidační účinky, posiluje imunitu, nervový systém, léčí nespavost, podporuje růst životní energie. Významně ovlivňuje funkci jater, ledvin, pohlavních orgánů. Pozitivně reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, krevní tlak, pomáhá při nachlazení a infekčních chorobách, významná je v prevenci rakoviny, mozkových příhod a infarktu.
Příprava a pití Jiaogulanu poskytuje obdobné zážitky jako konzumace nejkvalitnějších zelených čajů. Nálev připravíme tak, že necháme vyluhovat jeden gram suchého listu, což je asi jedna čajová lžička, v 250 ml horké vody po dobu tří až pěti minut. Doporučuje se také konzumace syrových listů a stonků, které se mohou přidat do salátů. Jiaogulan se nedoporučuje lidem, kteří užívají léky proti srážlivosti krve.

Ženšen pětilistý lze celoročně pěstovat jako pokojovou rostlinu, která ozvláštní bytový interiér, zimní zahradu, balkon či terasu. Vyhovuje mu běžný zahradní substrát, polostín, je mrazuvzdorný do minus deseti stupňů Celsia. Daří se mu nejlépe na světle, ale ne na přímém slunci. Zaléváme ho tehdy, když substrát vyschne. Při přesazení je vhodné rostlinu přihnojit organickým hnojivem.

Gotukola - potrava pro mozek
Pupečník asijský - Gotukola patří do kategorie tzv. mozkových nutrientů, protože významně přispívá k posílení paměti a zlepšení koncentrace. Prastará léčivka indické ayurvédské medicíny umí hotové zázraky. Je vyhlášeným prostředkem na choroby cév a oběhového systému, využívá se k redukci příznaků Alzheimerovy choroby. Léčí křečové žíly, hojí vnitřní rány a vředy, působí antidepresivně, tlumí úzkost, celkově posiluje nervový systém. Pupečník asijský je vyhlášeným prostředkem na podporu inteligence a paměti, zlepšení příznaků senility, příznivý vliv má v boji proti stárnutí, chronické zapomnětlivosti. Není bez zajímavosti, že zvyšuje tvorbu kolagenu v kloubních chrupavkách, a proto působí preventivně proti artróze.

Tradičně se připravuje jako čaj, a to zalitím dvou lžiček drogy 200 ml vroucí vody, nechá se deset minut vyluhovat a poté scedí. Užívají se 2 až 4 skleničky denně. Pro svoji příjemnou chuť se lehce nahořklé listy pojídají ve formě salátů či samotné.
(mv)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275104
DnesDnes739
VčeraVčera1233
Tento týdenTento týden6515
Tento měsícTento měsíc7353

Partnerské weby