Zázračné účinky rakytníku řešetlákového poznali prý Řekové již ve starověkých dobách na svých koních. Všimli si totiž, že když se zvířata pásla v oblastech, kde tato dřevina s pozoruhodnými oranžovými plody rostla, jejich srst nabývala na lesku. Dali jí tedy přízvisko Hyppophae, což v překladu znamená třpytící se kůň. I v asijském lidovém léčitelství byly již v dávné minulosti známy léčebné účinky rakytníku. Využíval se však nejen při léčbě mnoha chorob, k intoxikaci, ale již také v tehdejší kosmetice.

Z rakytníku řešetlákového lze použít všechny jeho části - kořen, kůru, listy, květy, plody, semena i dřevo. Medicínské využití je bohaté. Výčet chorob, na které zabírá, by byl dlouhý, a proto se tentokrát zaměříme na dermatologii. Zevně se olej z této dřeviny užívá na téměř dvacet druhů kožních chorob, zvláště na akné, opruzeniny a různé ekzémy. Lékaři zdůrazňují, že rakytník chrání biologické membrány před poškozením vlivem chemických látek a patří tedy mezi výborné léčebné prostředky, které zlepšují granulaci tkání.

Rakytník je bylina bohatá na všechny druhy vitamínů, má výrazný regenerační a epitelizační účinek. Proto pomáhá nejen při onemocněních kůže, ale léčí i popáleniny a omrzliny. Zvyšuje však i pružnost pokožky a omezuje tvorbu vrásek.

V současné době přichází na trh nová kosmetická řada, která obsahuje olej z této zázračné rostliny. Ten nemá mezi rostlinnými oleji z hlediska obsahu biologicky aktivních složek konkurenci a především na suchou, ale i normální pleť působí velmi blahodárně. Výrobce české kosmetiky značky Regina ujišťuje, že při dlouhodobém používání výživného pleťového krému s rakytníkem se stane pokožka obličeje pružnější, hladší a odolnější proti nežádoucím účinkům volných radikálů. Stejně blahodárné účinky má i krém na ruce a tělové mléko s rakytníkem. Přítomné aktivní složky stimulují a regenerují buněčnou obnovu pokožky, zvyšují její pružnost a zamezují jejímu vysoušení. Přidanou hodnotou přípravků této kosmetické řady je příjemná, nevtíravá vůně.

Pokud máte problémy se suchými a rozpraskanými rty, určitě oceníte i jelení lůj. Ten jim, díky blahodárnému působení léčivých složek rakytníkového oleje, poskytne opravdu intenzivní ochranu.
(str)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2147518
DnesDnes469
VčeraVčera604
Tento týdenTento týden1786
Tento měsícTento měsíc15333

Partnerské weby