Jmelí je prastará léčivá a čarodějná rostlina, opředená tajuplností. U druidů bylo posvátnou rostlinou, všelékem, který odháněl veškeré zlo. Kněží je odřezávali zlatými noži a křiváky za slavného ceremoniálu. Staří bylinkáři je používali jako vynikající a bezpečně působící prostředek p roti padoucnici (epilepsii). Jmelí se doporučuje používat při hysterických záchvatech a chronických křečích. Sbírají se listy a větvičky a to pouze od začátku října do poloviny prosince, dále pak v měsících březnu a dubnu. V těchto obdobích je jmelí nejléčivější. V jiném období jmelí léčivé účinky nemá.

Důležité upozornění - k přípravě čaje se nesmí používat bílé bobulky. Ty jsou při vnitřním použití jedovaté, listy a větvičky však ne. Když je však smísíme s vepřovým sádlem na vazelínu a použijeme na omrzliny, úspěšně pomohou. V březnu a v dubnu nemá jmelí bobulky - ptáci je v zimě sezobali. Proto máme při sběru listů a větviček méně práce, neboť není třeba obírat lepkavé bobulky, které jsou v podzimních a zimních měsících ještě na větvích.
Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz, proto je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny. Právě lidé, kteří trpí chronickým onemocněním výměny látkové (metabolismu), by měli zkusit pravidelné pití čaje z jmelí po dobu půl roku. Jmelí výborně zabírá, není-li v pořádku funkce hormonů. V tom případě je třeba pít denně nejméně dva šálky, ráno a večer. Jmelí je také vynikajícím léčivem proti zvápenatění cév.
(vba)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2200393
DnesDnes67
VčeraVčera562
Tento týdenTento týden67
Tento měsícTento měsíc10143

Partnerské weby