Omrzely vás jednoduché rámečky u obrázků, nudné vám připadají keramické misky, představujete si svěží dekor na obyčejných skleničkách? Na jiný vzhled drobných dekoračních předmětů můžete využít ubrouskovou techniku. Ubrousky lze lepit na

jakýkoli materiál - keramiku, porcelán, dřevo, papír, sklo, textil, umělou hmotu. Jen je třeba mít na paměti, že na každý povrch se používá speciální lepidlo.

Co budeme potřebovat

Připravíme si speciální lepidlo pro ubrouskovou techniku, třívrstvé ubrousky s motivy, které se nám líbí, akrylové barvy pro hobby použití, štětce na nanášení barvy, lepidlo a nůžky. K dekorování předmětů, které díky ubrouskové technice dostanou originální šmrnc, se hodí například obaly na květináče, proutěné ozdobné košíčky, obrazové rámečky, dřevěné prkénko, konvičky a vědra z plechu, porcelánové hrnečky, dekorovat můžeme svíčky, prostírání, takřka cokoli.

Krok za krokem

Z papírového ubrousku vybereme vhodný motiv a po obrysu jej vystřihneme. Z výstřižku oddělíme opatrně vrchní vrstvu s potiskem, kterou použijeme k lepení dekorace. Zbývající dvě vrstvy nepotřebujeme.  Místo, které chceme ozdobit, potřeme slabší vrstvou speciálního lepidla určeného pro ubrouskovou techniku. Přiložíme obrázek a jemně uhladíme širokým štětcem směrem od středu ven, aby nevznikly bubliny a záhyby, dbáme na přilepení všech okrajů. Potom ještě jednou celou plochu natřeme lepidlem a dáváme pozor, aby ho nebylo příliš velké množství a ubrousek se nepotrhal. Pak už necháme dostatečně zaschnout.

Nač si dávat pozor

Při lepení ubrousků musíme počítat s podkladovou plochou. Na tmavém podkladu barvy potisku zanikají. Můžeme je však zvýraznit, když místo pod lepením předem natřeme světlou akrylovou barvou. Při lepení na ušlechtilé dřevo není na závadu, prosvítají-li lepenou dekorací letokruhy. Obrázek dostane zajímavější vzhled, jestliže přijme barvu dřeva. Ve výtvarných potřebách lze zakoupit jak speciální lepidlo, tak lak. Jestliže použijeme lepidlo, po nalepení musíme předmět ještě nalakovat. Pokud použijeme lepidlo a lak v jednom, lepení i lakování zvládneme najednou. Jestliže použijeme ubrouskovou technikou na textil, nemusíme se následně bát věc vyprat. Její kvalita neutrpí, jestliže zvolíme teplotu prací lázně  do 30 °C. Skleněné a keramické předměty zdobené touto technikou nepatří do myčky na nádobí.           

(ruch)

RADA SPIRITU

Tenkých, křehkých papírových ubrousků se při lepení raději nedotýkáme prsty, ale pouze suchým, měkkým štětečkem.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2215186
DnesDnes111
VčeraVčera479
Tento týdenTento týden3443
Tento měsícTento měsíc7711

Partnerské weby