Sestřižení ve velkém stylu bývá u pokojových rostlin nutné jen v případě, kdy růst rostliny přesahuje prostorové možnosti místnosti. Obecně se zkracování týká zaštipování, tedy uštipování konců výhonků, aby se podp ořil hustý růst, stejně jako zastřihování nadpočetného výhonku, který ruší vyvážený tvar rostliny.

Zaštipování
Tato metoda se používá u mladých rostlin s jediným výhonkem k tomu, aby se podpořila tvorba výhonků postranních. Měkké konečky výhonků se dají lehce odštípnout palcem a ukazováčkem. Poté, co se vyvinou postranní výhonky, můžeme jejich konečky také odštípnout. Tento způsob ošetřování se doporučuje u rychle rostoucích rostlin s měkkými výhonky. U kvetoucích rostlin zvyšujeme zaštipováním hojnost květů. Příchod květů však může být zpomalen a nebo zcela zastaven, pokud zaštipujeme příliš často a odstraníme přitom takové konce výhonků, na kterých se vytvářejí květní poupata.

Zkracování
Rostliny rostoucí do výšky můžeme zkracovat na jaře: Výhonky ustřihneme ostrými zahradnickými nůžkami přesně nad kloubem, na kterém je list přirostlý ke kmeni. Nové výhonky se vyvinou z poupat v paždí listů. Zastřihujeme nad pupencem směrujícím ven: udržíme tak rostlinu otevřenou a zabráníme přílišnému zkřížení výhonků. Bujně rostoucí rostliny se mohou zkracovat výrazněji než pomalu rostoucí druhy.

Řez
Výrazný řez je nutný, když rostlina přeroste nebo se výhonky přehnaně rozrostou. Některé rostliny po několika letech toporní a stávají se nehezkými. Oříznou-li se však zhruba do výšky deseti centimetrů od země, vytvářejí většinou nové výhonky. Odříznuté výhonky lze zasadit jako řízky.
(vlab)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2164516
DnesDnes316
VčeraVčera577
Tento týdenTento týden316
Tento měsícTento měsíc10692

Partnerské weby