Pěstovat houby není těžké, ale hodně záleží na počasí. V době růstu jsou ideální suché dny s jitry bohatými na rosu. Začněte koncem května či v červnu.  Najděte si na zahradě místo nezastí něné stromy a vyryjte drn o velikosti 30 x 45 centimetrů. Vyberte zem do hloubky patnáct centimetrů a otvor vyplňte dobře uleželým koňským hnojem. Na povrch položte houbovou násadu, vraťte drn na místo, dobře přišlápněte a trochu zalijte. Za ideálního počasí by se houby měly objevit do dvanácti týdnů. Vyhněte se půdám, se kterými se nedávno hýbalo nebo které byly ošetřeny chemickými přípravky. Také použití umělých hnojiv pěstování hub nesvědčí.

Nadšenci mohou pěstovat houby, aniž opustí dům. Ve speciálních prodejnách se dají zakoupit soupravy, které obsahují houbovou kulturu, hrubozrnnou zeminu, nádobu na pěstování a sáček směsi rašeliny s křídou ne s vápencem. Úrodu pak budete mít po osm až dvanáct týdnů. Podhoubí smíchejte se zeminou a po čtrnácti dnech přidejte směs rašeliny s vápencem. V posledních stadiích růstu trochu zalévejte. Pokud teplota neklesne pod šestnáct stupňů Celsia, první úroda by měla být za osm až devět týdnů po smíchání podhoubí se zeminou.

V Japonsku a v Číně je nejvyhledávanější houbou tzv. šitake (druh houževnatce) jak pro svou chuť, tak i vysokou nutriční hodnotu. I tu můžete pěstovat doma, z jedné soupravy lze mít až čtyři kvalitní sklizně. Houževnatec šitake má charakteristickou ořechovou chuť a zvláště chutný je syrový v salátech. (ksa)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2147518
DnesDnes469
VčeraVčera604
Tento týdenTento týden1786
Tento měsícTento měsíc15333

Partnerské weby