Královna květin - růže nemá na půdní podmínky zvláštní nároky, jen kyselé písky jim nesvědčí. Prospívají v půdě bohaté na živiny a to nejlépe v přirozené formě. Docílíme toho zarytím dobře proleželého kompostu na místo, kam budeme růže vysazovat. Místo pro vysázení bychom měli zrýt do hloubky asi čtyřiceti centimetrů, nemusí to být vždy na rovině. Pokud máme rozlehlou zahradu, je možné i na svahu zřídit působivé teras y s růžemi.

Záhon růží zakládáme o šíři od sto dvaceti do sto padesáti centimetrů, do užšího záhonu se nevejde tolik rostlin a nebude vypadat dobře. Není vhodné míchat různé typy růží, vysazujeme nejlépe stejného druhu a vzrůstu. Pokud chceme v tomto směru experimentovat, v zadních řadách by měly mít stanoviště bujně rostoucí růže. Také dbáme na sladění barev.

Růže vysazujeme od poloviny října do poloviny listopadu.V místech s většími holomrazy počkáme s výsadbou na jaro, až pomine nebezpečí mrazíků. Do předem připravené půdy uděláme prostorné jamky, hluboké asi čtyřicet centimetrů. Parkové růže sázíme od sebe tři až čtyři metry, zatímco polyantkám stačí padesát až šedesát centimetrů.
Před výsadbou růže několik hodin namočíme do vody a seřezáváme konečky kořínků. Keříky sázíme asi tři centimetry hlouběji než jak rostly ve školce tak, aby místo očkování bylo dobře chráněno zeminou. Při sázení kořeny rozprostřeme na strany, prosypeme jemnou zemí, zlehka přišlápneme a dobře zalijeme. Při podzimní výsadbě výhony nezkracujeme nebo jen na pět až šest oček, přihrneme k sazenici kopeček zeminy a záhon přikryjeme chvojím.
(pru)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336164
DnesDnes296
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden1879
Tento měsícTento měsíc16321

Partnerské weby

apartman banner