Dříve byly chryzantémy spojovány se svátky zesnulých, říkalo se jim dušičkové kvítí. V posledních letech se však dostávají celoročně do popředí zájmu, ovšem v podzimním čase nejlépe vyniká jejich široká škála barev, rozmanitost květů, impo zantní vzhled. Cílevědomé šlechtění chryzantém začalo před více než tisíci lety v Číně a Japonsku, do Evropy byly první rostliny, podle dochovaných historických pramenů, dovezeny v roce 1688.

Na záhonech se nejčastěji pěstují chryzantémy s drobnými květy, které jsou mnohem odolnější. Na co se zaměřit, abychom u velkokvětých druhů docílili pěkných výpěstků? Jak radí odborníci, chryzantémy pěstujeme každý rok ze řízků, na loňské rostlině nebudou nikdy tak velké květy. Jestliže chceme vypěstovat výstavní květy, vedeme rostliny na jediný výhon a vysazujeme na vzdálenost třicet krát třicet centimetrů. Pokud nezáleží na velikosti květů, sázíme je na vzdálenost padesát krát padesát centimetrů nebo ještě dále.

Po vysazení musíme rostliny seříznout. Řez se řídí podle počtu květů. Když má rostlina tři květy, seřízneme ji za třetím dobře vyvinutým listem, má-li pět květů, učiníme tak za pátým listem a podobně. Zakrátko po seříznutí vyraší v paždí listů nové výhonky, na kterých během léta vyrůstají opět nové, kde se musí pečlivě vyštipovat až do doby, než se vyvine poupě. Nezapomínáme na to, že v době sucha potřebují chryzantémy vydatnou zálivku, ne však přímo na rostlinu, pravidelné kypření, občasné přihnojení, nejlépe po dešti.
A ještě jedna zajímavost: Víte, že se dá z chryzantém uvařit osvěžující čaj, který pomáhá při zánětu nosních dutin? Květy se přelijí vařící vodou a nechají se chvíli vyluhovat. Pro výraznější chuťové aroma je dobré kombinovat květy ještě se zeleným čajem.
(map)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277362
DnesDnes473
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1817
Tento měsícTento měsíc9611

Partnerské weby