I když si na Halloween, tradiční americký svátek znamenající konec léta, potrpí hlavně v anglicky mluvících zemích, i u nás se poslední říjnový den v posledních letech připomínají různé zvyklosti. Večer před svátkem Všech sva tých - třicátého prvního října - se měla podle starého zvyku umístit před dům nebo za okno svítící lucerna z dýně, aby vítala zemřelé předky a zároveň sloužila jako ochrana před zlomyslnými duchy. Jak si magickou dýni vyrobit?

Co k tomu budeme potřebovat? Větší dýni, provázek, svíčku v kalíšku, ostrý nůž, dřevěné prkýnko, nůžky, polévkovou lžíci, vykrajovací formy na vánoční cukroví nebo škrabku na brambory.
Postup: Dýni položíme na pevnou podložku tak, aby stopka směřovala vzhůru. Nejdříve ostrým nožem odkrojíme vrcholek dýně (asi pět centimetrů až deset centimetrů od stopky, podle velikosti dýně), to bude víko lucerny. Pomocí nerezové polévkové lžíci opatrně vydlabeme vnitřek. Čím méně hmoty uvnitř zůstane, tím méně se bude kazit a vydrží delší dobu jako působivá dekorace. Dříve než vyřízneme v dýni otvory, aby vypadala jako obličej nebo jiný „čarodějný“ motiv, předkreslíme si je nejdříve fixem. Špičkou nože, lžíci, nebo třeba vánočními vykrajovátky vydlabeme potřebné otvory. Nezapomeneme po stranách dýně udělat dvě dírky, kterými provlečeme provázek a na jejich konci uvážeme pevné uzly. Nakonec do hotové dýně vložíme čajovou svíčku v kalíšku, přiklopíme víko a máme halloweenové strašidýlko, které lze zavěsit do okna, na větev v zahradě. Aby mohl kouř z dýně unikat, můžeme ve víčku udělat ještě malý otvor.
(es)

DODATEK
Tradičními znaky Halloweenu jsou kromě vyřezaných dýní černé kočky, košťata, duchové, oheň, příšery, kostlivci, čarodějnice, vlkodlak.

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

2234509
DnesDnes323
VčeraVčera671
Tento týdenTento týden3017
Tento měsícTento měsíc10574

Partnerské weby