Pepřince patří do skupiny malých rostlin, jejichž botanické jméno je Peperomia. Při správném pěstování jsou dlouhověké, s celoročním ozdobným účinkem, vhodné pro světlá stanoviště. Jsou to stálezelené rostli ny, často s plazivými výhonky, hlízovitými oddenky, masitými okrouhlými nebo srdčitými zelenými listy. Všechny rostliny pěstované jako pokojovky mají krásné olistění a dají se od sebe snadno odlišit.

I když jsou malé, rostou docela rychle, kvetou v létě. Květenství je utvářeno do dlouhých vertikálních klasů podobných myším ocáskům. Pepřinec potřebuje stálou vlhkost, ale špatně snáší přelití. Rostliny ukládají vodu v listech a při přemokření začínají hnít. V létě zaléváme jednou za týden, v zimě za dva až tři týdny.

Velmi dekorativní jsou kromě listů i dlouhá květenství. I když se jedná o světlomilnou rostlinu, nesnáší ostré sluneční paprsky. Množí se na jaře ze stonkových řízků dlouhých asi čtyřicet milimetrů. Rok staré rostliny přesadíme na jaře do malých květináčů či misek, protože nevytvářejí rozsáhlý kořenový systém. K přednosti pepřinců patří, že slušně prospívají i v místnosti s ústředním topením. Pozor jen na průvan studeného vzduchu v zimním období.
(vít)

DODATEK
Původ pepřince lze hledat v Brazílii a Peru. Existují asi čtyři stovky druhů, ale v bytových podmínkách se jich pěstuje jen kolem deseti.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

2234528
DnesDnes342
VčeraVčera671
Tento týdenTento týden3036
Tento měsícTento měsíc10593

Partnerské weby