Dřeviny miniaturních rozměrů mohou po celý rok ozvláštnit naše obydlí, přestože nemáme zahrádku nebo kousek zelené plochy u domu. Jestliže obýváme běžný panelový nebo cihlový byt uprostřed rušného města, můžeme si vytvořit kousek kouzelné přírody, zpříjemnit prázdný kout na balkoně. Chceme-li mít balkon plný zeleně, můžeme vsadit na miniaturní jehličnany. Volba vhodné odrůdy závisí na tom, jaké jsou její nároky na životní prostředí.

Velmi krásně budou působit například některé tisy - Taxus baccata, třeba pomalu rostoucí sloupovité odrůdy s výrazně vybarveným jehličím, třeba kultivar Standishii nebo David. V polostínu lze pěstovat i miniaturní jedle, kupříkladu jedli balzámovou nebo droboučkou odrůdu jedle korejské. Budou vděčné za středně těžkou, vlhkou půdu poměrně bohatou na humus i živiny. Slunnější polohu potřebují jalovce, mezi kterými najdeme jak něžně plazivé, tak poléhavé odrůdy. Velmi vitální a poměrně skromný na pěstební podmínky je jalovec položený - Juniperus procembens Nana, ze sloupovitých odrůd, které rostou pomalu do velmi kompaktního a hustého tvaru, je dobré zvolit jalovec obecný. Do nádobových kompozic můžeme vybírat v zahradních centrech zakrslé borovice, například kleč (Pinus mugo Humpy), která zaujme kompaktním a hustým vzhledem. Působivou dekorací městského balkonu od pozdního podzimu až do jara vytvoří kultivar borovice kleče - Pinus mugo Wintergold.

Při pěstování miniaturních jehličnanů pamatujeme na to, že potřebují dostatek vláhy. Jak známo, voda se vypařuje i v tuhém skupenství. Před nástupem zimy je nutné jehličnany dobře zalít a i v průběhu zimy, kdy teplota vystoupí nad bod mrazu, nezapomínáme na zálivku.
(pru)

DODATEK
Pro výsadbu zakrslých jehličnanů můžeme zvolit například keramické nádoby. Mezi důležité vlastnosti patří pevnost, odolnost proti opotřebení, udržení vlhkosti. Pokud není nádoba mrazuvzdorná, je třeba ji izolovat proti promrznutí.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2308693
DnesDnes104
VčeraVčera720
Tento týdenTento týden5829
Tento měsícTento měsíc15619

Partnerské weby