K době adventu patří neodmyslitelně k ozdobě domova adventní věnec, který se stal symbolem Vánoc. Protože adventní čas začíná čtvrtou nedělí před Vánocemi, ustálil se počet svící na adventním věnci na čtyřech, z nichž každá z nich představuje jeden adventní týden. Působivý adventní věnec, který bude originálně reprezentovat domov už při vstupu do dveří, můžeme samozřejmě koup it v některém zahradním centru nebo květinářství. Jeho domácí výroba, do níž se zcela jistě rády zapojí i děti, není nijak náročná a vnese do předvánočního času trochu romantiky, fantazie, předsváteční nálady. Jak budeme postupovat?

Základ tvoří slaměná nebo polystyrenová kruhová podložka. Kromě jemného vazačského drátu nebo pevné, režné nitě potřebujeme chvojí, nejlépe takové, které nebude rychle opadávat, například jedli, tis, tuji. Kromě toho si připravíme mašle, různé přírodní ozdoby - mohou to být sušené kousky pomeranče, šípky, šišky, různé sušené plody z přírody, oříšky a podobně a také čtyři svíce. K ruce musíme mít ostré zahradnické nůžky, štípací kleště na drát.

Podložku z horní strany a boků ozdobíme chvojím nastříhaným na sedm až deset centimetrů velké kousky. Větší kousky přiložíme z vnější strany věnce, menší ze strany vnitřní a každou řadu chvojí ovineme na konci drátkem tak, aby okraje další řady chvojí zakryly předchozí drátěnou omotávku. Ozeleněný věnec začistíme nůžkami. Do spodní strany svíček zabodneme silnější drát o tloušťce tři až čtyři milimetry tak, aby větší část drátu vyčnívala a mohli jsme ji připevnit pevně do podložky. Kovový drátek do svíčky bez obtíží zabodneme, když ho předtím chvilku nahřejeme nad plamenem. Svíčky na věnci rozmístíme podle své fantazie. Nakonec věnec přizdobíme mašlí a dalším zvoleným materiálem.

Adventnímu věnci však můžeme dát i jiný tvar než symbolický kulatý. K typické vánoční dekoraci můžeme zvolit třeba tvar srdce. V tom případě bude místo polystyrenového kruhu tvořit kostru vázací drát. K vytvoření srdíčka odstřihneme dva stejně dlouhé dráty. Konce přeložíme přes sebe a v místě překřížení přichytíme dalším kouskem drátu. Pak už postupujeme při zdobení stejně jako u věnce kulatého tvaru.
(mv)

DODATEK
Víte, že kruhová podoba věnce symbolizuje ustavičnou cestu slunce a zároveň věčnost? Tradičními barvami adventního věnce je červená a zelená. Červená barva připomíná krev Kristovu prolitou za spásu světa, zelená symbolizuje život.

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2278635
DnesDnes484
VčeraVčera687
Tento týdenTento týden3090
Tento měsícTento měsíc10884

Partnerské weby