Lednová zahrada může navzdory nízkým teplotám a krajině pokryté sněhem, nabízet půvabné květy. Například květy čemeřice, která je také nazývána zimní nebo vánoční růží, rozkvétají uprostřed zimy. Jsou bílé, miskovité a patří zahradnicky nejvýznamnější čemeřici černé. Název nese podle barvy kořene. Čemeřice nabízejí nejen širokou škálu druhů, ale také bohatost barev. V současnosti se hodně šlechtí a nové hybridy se stávají s běratelským koníčkem. Bývají zelené, bílé, růžové, fialové, ale i žluté nebo dvoubarevné. Některé mají stálezelené listy, u jiných na zimu zasychají. Jsou poměrně velké, tuhé a dekorativní. Jejich trsy krášlí zahradu po odkvětu rostliny.

Čemeřice dorůstají do pětadvaceti až šedesáti centimetrů. Nejlepším místem pro tyto trvalky je mírný stín a humózní, mírně vlhká, propustná zásaditá půda. Čemeřice se vysazují ve větších skupinách v trvalkových záhonech, jako podrost okrasných dřevin a stromů. Pokud je necháme růst více let na stejném místě, vytvářejí krásné trsy.

V únoru kvete vzhledem odlišná čemeřice tibetská s růžovými a bílými květy. Koncem února a v březnu zazáří v plné kráse čemeřice nachová. Její purpurové květy jsou uvnitř zelenofialové, jasně zelené listy vyrůstají po odkvětu. Čemeřice smrdutá se vyznačuje zvonkovitými zelenými květy, má tmavé vytrvalé listy. Květy čemeřice zahradní jsou v paletě od bílé přes růžovou až po temně purpurovou.
(pru)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183367
DnesDnes176
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2397
Tento měsícTento měsíc10306

Partnerské weby