I když je jaro ještě hodně daleko a za okny panuje třeskutá zima, můžeme si ho připomenout a domov rozvonět půvabnými květy hyacintů. Moderní jsou hyacinty pěstované v květináčích jako hrnkové květiny, zajímavé aranžmá ale nabí zejí i hyacinty v průhledných skleničkách.

K sázení si opatříme velké, zdravé, pevné cibule a sázíme je do zahradní zeminy s příměsí hrubozrnného písku. Počet cibulí volíme podle velikosti květináče. Do malého po jedné cibuli, do většího můžeme sázet více kusů tak, aby vrchol vyčníval nad zem. Vysázené dobře zalijeme a uložíme do tmavé, chladné místo, kde rychle zakoření.

Hyacint je na péči poměrně nenáročný. Vykvétá při teplotě mezi šestnácti až dvaceti stupni Celsia, z jeho krásy se můžeme těšit téměř tři neděle, při vyšší pokojové teplotě je doba kvetení kratší. Květinu pravidelně zaléváme, kořenový bal by se měl udržovat stále vlhký. Pokud umístíme hyacint na tmavé místu, vytahuje se více do výšky než na světlém stanovišti.
Velkým hitem je aranžování hyacintů do průhledných nádob, kde vidíme i kořeny a cibulku. Využívají se k tomu nejrůznější skleněné nádoby, různé skleničky, v jejich hrdle sedí cibule a pouze kořínky zasahují do vody.

Víte, jak se podle cibulky i u zeleného poupěte pozná barva květu? Z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé červený květ a cibulky s nádechem modré květ modrý. Podle toho lze sladit i barvu květináče. Zvolíme takový, který bude ladit s celkovým stylem interiéru, jeho zařízením a doplňky.
(pru)

DODATEK
Jméno hyacint pochází z řecké mytologie. Hyacint byl krásný chlapec, dobrý přítel Apollóna. Jednou při sportovních hrách vrhl Apollón disk příliš daleko a tímto diskem chlapce zabil. Tam, kam dopadly kapky krve, vyrostla květina, která dostala jméno hyacint.
 

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2098960
DnesDnes92
VčeraVčera552
Tento týdenTento týden5942
Tento měsícTento měsíc20746

Partnerské weby