Pokojové azalky jsou působivou dekorativní rostlinou, která v pochmurném zimním čase dokáže bytový interiér zajímavě ozvláštnit. Nízké rostliny se srstnatými podlouhle elipsovitými listy kvetou v pokojových podmínkách po dobu zimních měsíců až do května, záleží na tom, jaké podmínky jim vytvoříme. Jestliže chceme, aby kvetoucí azalka, kterou koupíme v zahradním centru, kvetla co nejdéle, musíme ji umístit do pokoje s tepl otou mezi dvanácti až patnácti stupni. Čím je  teplota nižší, tím lépe, vždyť naše babičky většinou pěstovaly azalky mezi okny. Zálivku potřebuje vydatnou, zejména během kvetení. Používáme odstátou měkkou vodu pokojové teploty, dobré je rostlinu rosit.

Když umístíme azalku na chladné stanoviště, opatrně se zálivkou, v zimě ji hrozí přemokření, které ji může stejně zahubit jako nedostatek vláhy. Ten se projevuje shazováním listů. Pokud má rostlina pokračovat v intenzivním kvetení, je třeba ji vylamovat vadnoucí květenství. Při troše šikovnosti se z pokojové azalky dá vypěstovat pěkná, košatá bonsaj.

Při dlouhodobém pěstování se azalka přesazuje po třech až čtyřech letech do nové směsi a vždy jen nepatrně většího květináče.
(map)

DODATEK
Pokojové azalky se začaly šlechtit již počátkem minulého století. Od té doby vznikly stovky kultivarů, k nejoblíbenějším patří barvy bílá a červená. V asijských státech si azalky cení jako rostliny, která má přinášet štěstí, naději a radost.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204353
DnesDnes78
VčeraVčera565
Tento týdenTento týden78
Tento měsícTento měsíc14103

Partnerské weby