Výstupem na horu Říp si většinou připomínáme pověst o příchodu praotce Čecha a jeho družiny do nové domoviny. Jenže jak ten náš patriarcha vůbec vypadal? Pokusme se rozmotat klubko záhad kolem příchodu našich slavných prapředků, nebude to jedno duché.

Nejdříve musíme zapomenout na pokřivené obrozenecké historky, nepodléhat spekulacím, pochybovat o některých tezích našich historiků a neotevírat knihy Aloise Jiráska. Jste připraveni? Pustíme se tedy do studie Kosmovy Kroniky české. Byť i ona je plná opsaných příběhů, vypráví o dvou keltských bratřích, kteří se vydali hledat nový domov. Důvod? Tradiční kraje byly přelidněné, narůstaly sociální nepokoje, problémy s obživou a ubývala vhodná místa pro sídliště. Jeden ze sourozenců dorazil až do dnešních Čech. Nejdříve jsme mysleli, že přišel ze severu, po schůdnější cestě, ale omyl, doputoval daleko složitěji. Stopy vedou z dnešní Itálie přes Gabretu (Šumavu) a Plzeňsko k řece Berounce. Před Prahou se keltské kmeny rozptýlily po Čechách, a teprve později se vrátily na západ a jihozápad. Proč?

Podle historiků byla krajina téměř pustá a Keltové ji mohli považovat za prokletou. Krátce před jejich příchodem odtud najednou „emigrovali“ lidé mohylových hrobů, kteří patřili k protokeltským národům pohalštatského období. Vyspělý národ pevně odolával nepřízni i rozmarům klimatu a náhle odešel. Hrozilo mu nějaké smrtelné nebezpečí? A rozpoznali toto nebezpečí i schopní Keltové? Určitým vodítkem mohou být pozdější hradiště (oppida) i existence kultovního Obřího hradu na Šumavě. Příznivci UFO spekulují, že lid mohylových hrobů z území vyhnali návštěvníci z vesmíru, respektive strach domorodců z jejich aktivit. Pohané se domnívali, že nastává konec světa. S těmito podivnými úkazy se mohli setkat i Bójové, proto Gabretu zavrhli a raději putovali dál do vnitrozemí. Vrátili se sem až po dvou stoletích. Proč? Aby si „bohy z hvězd“ usmířili? Byl tajemný Obří hrad „kontaktní centrálou“ nebo „letištěm“? Jeho vybudování postrádá logiku a podivná je i absence archeologických nálezů v této lokalitě stejně jako zvláštní opevnění.
(jiř)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2334196
DnesDnes763
VčeraVčera762
Tento týdenTento týden6203
Tento měsícTento měsíc14353

Partnerské weby

apartman banner