Senzace, nebo podvod? Alespoň tak na veřejnosti zapůsobila zpráva o indickém asketovi, který 75 let nejí a nepije. Přitom vede docela normální život a netrpí žádnými potížemi. Z hlediska medicíny je něco podobného nem ožné.

Lékařská komise však konstatovala něco jiného, muž je opravdu výjimečnou bytostí, žádný podvod odhalen nebyl. Podle vlastních slov potřebuje vodu jen k čištění zubů, kloktání a mytí, jinak ne. Zásadní obrat nastal v osmi letech, kdy se tehdejšímu chlapci zjevila bohyně a jeho organismus „přeprogramovala“ na jiný rytmus. Muž tvrdí, že přijímá imaginární kapky vody skrze mystický otvor v jazyku! Může se jednat o sugesci, pochopitelně žádnou díru v jazyku nenajdeme. Někteří východní asketové právě díky meditaci dokáží posunout práh bolesti, levitovat či podivně světélkovat. Úžasné legendy se vyprávějí o himalájských jogínech a sektách Nesmrtelných. Jejich příslušníci se údajně dožívají až 200 let!

Filosof a spisovatel Paul Brunton podobné příběhy popsal ve svých knihách, když ve 20. a 30. letech minulého století indické svaté muže navštívil. Velmi zajímavý příběh se týkal i fakírky Hazrat Babajan. Téměř devadesátiletá jogínka políbila studenta, který upadl do podivného transu. Po několika letech z něj procitl a vrátil se do normálního života, navíc se stal respektovaným mudrcem.

Vraťme se do Evropy. V roce 1572 se ve Španělsku přihodila podivná věc, mladá dívka se modlila k oblíbené světici, ta náhle obživla a políbila ji. Děvče prý rok nepozřelo žádnou potravu, pila jen čistou vodu. Klement z Alexandrie (2. století našeho letopočtu) věřil, že i když Ježíš Kristus jedl a pil jako člověk, ve skutečnosti to k udržování svého těla vůbec nepotřeboval. K tomuto poznatku prý došel po přezkoumání prastarých a tajných svitků. Z čeho vlastně čerpal? Klement patřil k sektě montanistů, kteří hlásali návrat k praktikám původní Ježíšovy církve. Je podobnou bytostí i jogín z Indie? Podle jeho vlastních slov mu k životu stačí několikahodinová meditace. I Ježíš se často a pravidelně modlil ke svému Otci na odlehlých místech, v horách a na kopcích. Rozluštíme někdy podstatu těchto zázraků?
(jiř)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2339235
DnesDnes126
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden4950
Tento měsícTento měsíc19392

Partnerské weby

apartman banner