„Jednou archeologové možná skutečně najdou hrob praotce Čecha, to bude slávy,“ říkávala kdysi učitelka. Svá slova myslela smrtelně vážně, bohužel. Zřejmě vycházela ze zbožného přání našich národních obrozenců, kteří v 18. a 19. století také po hrobu pátrali. Je to paradox, slovanský Čech prý přišel z východu a z Řípu hlásal lidu o krajině zaslíbené. Vyprávěl i o velké potopě lidstva, jenže jako pohan o ní nemohl mít sebe menší tušení.

Zkoušeli jsme zmapovat, jaký hrob bychom měli očekávat, pokud jsme ochotni věřit v alespoň částečnou pravdivost legendy. Náš praotec určitě nepřišel z východu, ani ze severu, nýbrž ze západu (jihozápadu), přes někdejší pralesní Gabretu (pohoří Kozorožců), dnešní Šumavu. Aktivní obrozenci očekávali hrobku se šperky, zbraněmi a posmrtnými dary. Skutečný praotec mohl (nebo ještě může) odpočívat v obyčejném plochém hrobě, jen těžko bychom poznali, že zde leží patriarcha Čechů.

Badatel Karel Sládek sám dříve pracoval v muzeu a vysvětloval, že keltské hroby z onoho období jsou docela fádní, podobné. Jen velitelé měli i po smrti u sebe unikátní meče, velmi krátké a zdobené. Plnily spíše ceremoniální funkci, k boji se téměř nehodily. Málokdy se do hrobu keltského hodnostáře přidával i nějaký netypický amulet či originální šperk. Badatel Sládek na mapě ukazoval „podezřelé“ lokality, které by mohly praotcův hrob ukrývat. Zmiňované krátké mečíky a šperky byly nalezeny hned na několika místech. Pokud si ujasníme určité časové období, v němž by náš praotec měl do tehdejšího Hercynského lesa (území od severního Německa až k jižnímu Slovensku) doputovat, pak nás mohou vzrušovat objevy u Českého Brodu či na Prostějovsku. Právě tady se podobné hroby našly.

Na závěr připojíme ještě jednu zajímavost. Naši spekulaci o keltském praotci podporuje i fakt, že keramické nálezy z těchto časů se podobají nálezům z oblasti dnešní Bologne v Itálii. A podle legendy právě odtud Bójové přišli, vždyť i Bohemia je jen latinským překladem „domova Bójů“ (Boiohaemum).
(sun)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279269
DnesDnes384
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden3724
Tento měsícTento měsíc11518

Partnerské weby