Bílá paní
Na různých místech zdejšího zámku se v noci zjevuje bledý přízrak smutné bílé paní. Pověst o ní se váže k době, kdy na horšovotýnském zámku panoval krutý šlechtic Volf. Utiskoval své poddané i měšťany tak, až se vzbouřili. Byl za to předvolán před pan ský soud do Plzně a tam přinucen, aby jednal s poddanými lépe.
Z jednoho z mnoha válečných taženích si přivezl mladou a krásnou ženu. Poněvadž už ale ženatý byl, nemohl ji hned ubytovat na zámku. Dal se s ní tajně oddat v Loretě (nachází se v parku) a zároveň nařídil, aby byla jeho první žena zazděna do hradní zdi dříve, než bude svatební obřad u konce. Od té doby její přízrak bloudí smutně po nocích zámkem.

Magické pouto
Na zámku se občas zjevuje také duch starého hraběte Trautmannsdorfů. Hrabě choval v oboře bílého jelena, s nímž byl osudově spojen. Když cítil, že přichází jeho konec, jelena zastřelil a sám hned nato naposledy vydechl.

Znesvěcení hostie
V horšovotýnském muzeu je umístěn šestidílný obraz vypovídající o pověsti, která dala podnět ke stavbě blízké kaple. Roku 1427 prý ukradli židé, kteří toho času bydleli v Hostouni, z kostela v Bernarticích sedm posvěcených hostií a doma do nich bodali příbory natolik, až z nich tekla krev. Ta postříkala nejen stůl, ale i zdi a samotné pachatele. To jim nahnalo takový strach, že hostie v tichosti zahrabali na místě, kde nyní stojí kaple. Pachatelé zločinu byli nakonec upáleni.

Pouti k černé svaté Anně
Západně od města stojí na mírném návrší, obklopeném parkem, dobře viditelný poutní kostel svaté Anny, k němuž vede několik zastavení křížové cesty. Na hlavním oltáři byla ve skleněné skříňce chována socha svaté Anny z černě lakovaného dřeva. Podle legendy ji na tomto místě vyoral koncem 15. století místní občan Křenka. Ten ji odnesl domů a dal do skříně. Druhý den ji však na témže místě vyoral znovu a když se mu tato událost přihodila potřetí, postavil spolu s měšťany na tomto místě dřevěnou kapličku. Později tu byl vybudován pozdně gotický kostel, k němuž se pořádaly černé pouti z okolí. Gotická socha svaté Anny je dnes v kostele svatého Apolináře ve městě.
(zla)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2342694
DnesDnes603
VčeraVčera1257
Tento týdenTento týden2665
Tento měsícTento měsíc22851

Partnerské weby

apartman banner